Tag "Колумбија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Колумбија со маратон на солидарност тргнува во акција

Под геслото „Верата значи да делуваш“ надбискупијата на главниот град во Колумбија Богота започнува на 6 и 7 август кампања за солидарност со цел конкретни мерки за помош на најсиромашните.

Ватикан Вести

Папата најави средба со претставници на христијанските заедници од Либан

Помирна иднина за Либан, земјата на кедрите, каде состојбата е сè позагрижувачка, побара Папата во пладневното обраќање после молитвата Ангел Господов на 30 мај 2021 година, при што го објави

Вести Свет

Колумбиски епископ ги повикува свештениците на мирно посредување

Епископот Хозе Роберто Оспина Леонгомез во пастирското писмо ги повика свештениците од својата бискупија Буга да бидат „мостови на мирот“ во Колумбија во која протестите против владата на претседателот Иван

Ватикан Вести

Апел на Папата за Ерусалим и молитва за Колумбија и жртвите од атентатот во Кабул

По молитвата Царице небесна на 9 мај 2021 година, папата Фрањо изрази посебна загриженост за зголемените тензии во Ерусалим, град со мултирелигиозен и мултикултурен идентитет и ги гарантираше неговите молитви

Ватикан Вести

Папата ја изрази својата близина со жртвите на насилство во Јужна Колумбија

Папата Фрањо ја осудува серијата насилства во југозападниот дел од пацифичкото подрачје на Колумбија и ја изразува својата блискост со луѓето што живеат среде толку многу страдања, напиша државниот секретар

Ватикан Вести

Папата: Не можеме да се правиме дека сме здрави во свет кој е болен

По повод Светскиот ден на заштита на животната средина кој се слави на 5 јуни, папата Фрањо напиша писмо до Иван Дуке Маркез претседател на Колумбија, земја во која оваа

Вести Свет

Колумбија: Бискупите сакаат да ја зголемат свеста за грижата за создаденото

Генералниот секретар на Колумбиската бискупска конференција, бискупот Елкин Фернандо Алварез Ботеро, во интервју за Радио истакна дека работата на 109. Пленарно собрание на колумбиската бискупска конференција е посветено на грижата

Ватикан Вести

Папата: Колумбија и Медитеранското море се две болки во моето срце

Близината и молитвата за настраданите мигранти и колумбискиот народ

Вести Свет

Мисионер од Колумбија: Во Венецуела луѓето гладуваат

Не престанува бранот бегалци од Венецуела во Колумбија, Бразил, Еквадор и Перу. Според известувањата од официјални извори од Богота на колумбиска територија се наоѓаат речиси 940.000 Венецуелци, но според мислењето

Вести Свет

Колумбија: „Недела за мирот“ – Брани го животот и донеси надеж

На 2 септември во Колумбија започна „Неделата за мирот“ во организација на Католичката Црква во таа земја заедно со повеќе од 100 различни здруженија кои промовираат мир. Насловната тема на