Archive

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Сонот на дон Боско

Дон Боско беше светец кој својот живот го посветил на децата и младите, помагајќи им да станаат добри христијани и чесни граѓани. Толкувајќи ја важноста на Светата Тајна Исповед во

Вера Сведоштва

Запознајте го светецот – заштитник на Светскиот ден на млади: 14 годишниот Хозе Санчез дел Рио

Светскиот ден на млади кој се одржа во Панама се наоѓаше по небесна заштита и застапништвото на осум блажени и светци на Католичката Црква. Ви пренесуваме текст за најмладиот меѓу

Ватикан Вести

Папата: Младите се квасецот на мирот во светот

Катехезата на Генералната аудиенција одржана во салата Павле VI на 30 јануари 2019 година, Папата ја посвети на неодамнешното апостолско патување во Панама, по повод 34. Светски ден на млади.

Вера Сведоштва

Свети Атанасиј Велики

Атанасиј без сомнение бил еден од најзначајните и најценетите Отци на Црквата. Но во прв ред овој голем светец бил ревносен теолог на темата за Овоплотувањето на Словото Божјо.

Ватикан Вести

Папата: Единството и верноста се камен-темелници на Бракот

Светата Тајна Брак беше во центарот на говорот на папата Фрањо до адвокатите, судиите и соработниците на Врховниот апостолски судски трибунал познат како Римска рота, по повод отворањето на судската

Ватикан Вести

Папата: Во исповедалницата ја сфатив драмата на абортусот

Разговарајќи со новинарите на враќање од Панама, папата Фрањо освен на абортусот се осврна и на состојбата во Венецуела за која бара да се пронајде мирно решение. Зборуваше и за

Вера Сведоштва

Како Сатаната го искушувал свети Антониј Пустиник

Преку нашите молитви, постот и верата во Христос демоните веднаш паѓаат. Но, тие и ако паѓаат, не мируваат. Повторно се приближуваат, итро и лажливо, поставувајќи други замки.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се врати во Ватикан

Авионот со кој Светиот Отец се врати од Панама слета на римскиот аеродром Чијампино во понеделник, 28 јануари околу 11.15 часот

Ватикан Вести

Папата го осуди терористичкиот напад во Филипините

Одулучно го осудувам насилниот настан, кој донесува нова тага на филипинската христијанска заедница

Ватикан Вести

Следниот Светски ден на млади ќе се одржи 2022 година во Лисабон

За време на светата Литургија, која папата Фрањо ја служеше по повод 34. Светскиот ден на млади во Панама, на која присуствуваа преку 700.000 верници во паркот Свети Иван Павле