Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да не дозволиме младите да станат „социјални пустиници“

Во пораката за Светскиот ден на социјални комуникации папата Фрањо поттикнува на исправна употреба на мрежите и предупредува на опасноста на која се изложени најслабите лица и новите генерации. Поради

Ватикан Вести

Панама: Папата остро ја осуди корупијата и се зазема за домородното население

На почетокот на посетата на папата Фрањо на Панама“, во четврток 24 јануари, приредена е свеченост за пречек во Претседателската палата каде Светиот Отец го пречекаа претседателот Хуан Карлос Варела

Ватикан Вести

Поклоничкиот крст и иконата на Пресвета Богородица – симболи на Светскиот ден на млади

Покрај поклоничкиот крст на Светскиот ден на младите, со тој настан од 2003 година се поврзува и иконата на Блажена Дева Марија Salus Populi Romani, изможена во базиликата Света Марија

Вести Македонија

Во Скопје одржана Молитвена осмина за единство на хрстијаните

Во склоп на Светската молитвена осмина за единство на христијаните која се одбележува од 18 – 25 јануари 2019, одржани се две екуменски молитвени средби во Скопје: во недела 20

Ватикан Вести

Папата пристигна во Панама

На 23 јануари претпладне папата Фрањо отпатува за Панама, каде ќе учествува на 34. Светски ден на млади. Тоа е втора посета на еден папа на Панама, после свети Иван

Вести Свет

Во Вашингтон се одржа Марш за живот

На Маршот за живот зборува претседателот на Американската епископска конференција, надбискупот Јосеф Њуман, потпретседателот на САД Мајк Пенс, сенаторот Стив Дајнес, конгресмените Ден Липински и Хрис Смит и други лица

Вера Духовност

Слово за живот, јануари 2019

„Праведен суд барај.“ (5 Мојсеева 16,20)

Ватикан Вести

Папата ја посети базиликата Света Марија Велика во пресрет на патувањето во Панама

Папата Фрањо традиционално пред Апостолското патување во Панама утрото на 22 јануари се упати во базиликата Света Марија Велика и се помоли пред иконата Спасителка на римскиот народ.

Вести Свет

Во Панама Папата ќе најде млада Црква која е во служба на сите

На 22 јануари во Панама започна Светскиот ден на млади кој ќе трае до 27 јануари

Вести Свет

Пет работи кои треба да ги знаете за Светскиот ден на млади во Панама

На 22 јануари 2019 година во Панама започна 15 меѓународен Светски ден на млади, а Catholic News Agency наведе 5 работи кои треба да ги знаете за ова средба на