Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до епископите: Бидете гласот против неправдата и сиромаштвото

Отстранете ги младите од улиците пред културата на смртта да го искористи нивниот немир и имагинација, продавајќи им магични решенија.

Ватикан Вести

Папата во малолетничкиот затвор: Бог не гледа етикети и предрасуди, туку деца

Традиционалната покорничка богослужба за Светскиот ден на млади прв пат е служена во затвор, во малолетничкиот затвор „Лас Гарсас де Пакора“. Суштината на средбата на папата Фрањо со младите затвореници

Ватикан Вести

Папата: Со конкретни гестови на љубовта против рамнодушноста и стравот

На 27 јануари 2019 година по завршната света Литургија, папата Фрањо го посети домот „Добриот Самарјанин“ институција која со поддршка на Црквата е основана во 2005 година со цел давање

Ватикан Вести

Папата се сретна со богопосветените лица во Панама

На 26 јануари 2019 година папата Фрањо служеше Литургија во катедралната базилика „Дева Марија Антигуа“ во Панама каде го освети олтарот, а присутни беа свештеници, посветени лица и претстваници на

Ватикан Вести

Папата: Научете да го ставате посланието на прво место

Бог нè повикува да го правиме тоа што го можеме и да се молиме за она што не го можеме.

Ватикан Вести

Папата до младите: Почувствувајте сега, а не утре дека имате послание и заљубете се во него

Вие драги млади не сте иднината, туку сте Божјата „сегашност“ – рече папата Фрањо на мноштвото млади кои по бдението, ноќта ја поминаа во паркот „Свети Иван Павле II, за

Вера Семејство

Што се случува кога родителите се мешаат во бракот на нивните деца

Повеќето од неуспешните бракови пропаднале кога едниот или двајцата партнери одбиваат или не успеваат да ги напуштат своите родители! Брачните парови мора да научат кога и како да кажат „Тато/мамо,

Ватикан Вести

Папата: Исусовата Голгота продолжува и денес во рамнодушноста на општеството

Младите учесници на 34 Светски ден на млади се молеа меѓу останатото за екуменизам, за мигрантите и бегалците, за мир и помирување, за екологија.

Ватикан Вести

Папата: Како Марија кажете Му „да“ на Бог

Исус повикува да се прифати животот во неговата кревкост и слабост, но и во убавината.

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете носители на љубовта и градители на мостови

Со средбата на папата Фрањо со 250.000 млади во Панама на 24 јануари започна централната прослава на 34. Светски ден на млади. Светиот Отец меѓу останатото ги поттикна да бидат