Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Вештачката интелигенција е дар, но е потребна алгор – етика

Светиот Отец испрати порака до учесниците на симпозиумот „Добар алгоритам? Вештачката интелигенција: етика, право, здравство“ кој од 26 до 28 февруари се одржа во Ватикан во организација на Папската академија

Ватикан Вести

Папата одложи некои аудиенции, но продолжува со средбите во Света Марта

Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, Матео Бруни во сабота 29 февруари 2020 година соопшти дека и денес се одложени некои планирани средби на Светиот Отец. Папата во

Вести Македонија

Во Струмица започнуваат катехезите на Неокатехуменскиот пат

Од 2 март 2020 година со почеток во 20.00 часот во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица започнуваат Катехезите на Неокатеуменскиот пат, кои ќе се одржуваат секој понеделник,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свештеникот не смее да се изолира, треба да живее со народот

Има многу горчина која можат да ја почувствуваат свештениците, чиј што повик и понатаму кај луѓето поттикнува помирување. Тоа е една од мислите содржани во говорот, кој во четврток 27

Вести Свет

Папата Фрањо подари мошти на Бугарската православна црква

Апостолскиот нунциј во Бугарија монсињор Анселмо Гвидо Пекорари на 27 февруари 2020 година во име на папата Фрањо свечено ги предаде на Неговата Светост патријархот Ноофит, Патријарх на Бугарија и

Ватикан Вести

Именуван нов секретар на Конгрегацијата за Источни Цркви

Папата Фрањо именува нов секртар на Конгрегацијата за Источни Цркви. Станува збор за монсињор Ѓорѓио Деметрио Галаро, кој до сега беше на чело на сицилијанската епархија Пијана дегли Албанеси.

Ватикан Вести

Поради „лесна спреченост“ откажана средбата на Папата со римските свештеници

Поради „лесна спреченост“ се промени распоредот на папата Фрањо и не учествуваше на покорничката богослужба со римските свештеници, соопшти во четврток 27 февруари директорот на Канцеларијата за печат при Светиот

Ватикан Вести

Папата на Пепелница: Великиот пост е време на оздравување

На Пепелница во средата на 26 февруари во Рим во попладневните часови се одржа молитвено бдение кое го претдоводеше папата Фрањо.

Ватикан Вести

Папата: Да го исклучиме телевизорот и да ја отвориме Библијата

На Чиста среда папата Фрањо на Генералната аудиенција ги поттикна верниците да се поврзат со Евангелието, на Господ да му кажат „ти“, да се посветат на здравата „екологија на срцето“

Ватикан Вести

Папата до Ирачаните: Се молам за вас

На крајот на аудиенцијата папата Фрањо посебно го спомна страдањето на народот во Ирак и рече дека се моли за таа земја која страда од војна.