Tag "католичка Црква"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Католичката и Православната црква разговараа за синодалноста и приматот во вториот милениум

Од 1 до 7 јуни 2023 година, Мешовитата меѓународна комисија за теолошки дијалог меѓу Католичката црква и Православната црква ја одржа својата 15. пленарна седница во Александрија, Египет. Домаќин на

Ватикан Вести

Најнова статистика за Католичката Црква

Од вкупно 7,408 милијарди луѓе на Земјата од нив 1,313 милијарди се католици. Ова е прегледот на моменталната статистика. Во новиот статистички годишник Католичката Црква објави нови бројки за 2017

Вести Свет

Во Куба осветена првата црква изградена после револуцијата

Во местото Сандино во Куба неодамна е посветена црквата „Пресвето Срце Исусово“, прва католичка црква изградена во оваа земја после револуцијата во 1959 година.

Вести Македонија

Студиски ден: „Католичката црква во Македонија низ својата историја“

Во организација на Католичката црква во Република Македонија во соработка со Католичкиот богословски факултет од Сараево во сабота 10 ноември 2018 година со почеток во 9,00 часот

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

На 1 март 2018 година монс. д – р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија во Бискупската резиденција во Скопје го прими директорот на Комисијата за односи

Вести Свет

Средба на Комисијата за католичко- православен дијалог

Од 5 до 9 септември 2017 година на грчкиот остров Лерос ќе се одржи средба на Координацискиот

Свет

Историски консензус на католичките и православните теолози

После седумдневно пленарно заседавање во италијанскиот град Чиети, Меѓународната мешовита комисија за теолошки дијалог помеѓу Католичката црква и Православните цркви

Свет

Русија: 25 години од возобновувањето на структурите на Католичката црква

По повод Годината на милосрдието и 25 годишнината од обновувањето на структурите на Католичката црква во Русија, епископите објавија пастирско писмо.

Свет

Јужна Кореја: Католичката црква е најпочитувана во земјата

Католичката црква е најпочитуваната верска заедница, која ужива најголема доверба во Јужна Кореја. Ова се наведува во последното истражување

Ватикан

Папата Фрањо: Срамна е поделбата меѓу христијаните

Нашиот дијалог треба да продолжи! – напиша папата Фрањо во пораката упатена до Генералниот секретар на Екуменскиот Совет на Црквите (ЕСЦ), Олав Фиксе Твеит,