Tag "животна средина"

Врати се на почетна
Вести Свет

Патријархот Вартоломеј I.: Секој чин на војна е војна против секое создание

Вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј I ја истакна блиската поврзаност помеѓу еколошката штета и непочитувањето на човековите права и укажа на страшната еколошка девастација предизвикана од руската инвазија на Украина.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Нека заврши бесмислената војна против созданието“

Во пораката за овогодинешниот Светски ден на молитва за зачувување на созданието, папата Фрањо меѓу другото повикува да се стави крај на фосилното доба

Ватикан Вести

Папата: Пред Бога имаме одговорност да го заштитиме нашиот заеднички дом

Папата Фрањо истакна дека имаме одговорност пред Бога да го заштитиме нашиот заеднички дом, кој е под постојан напад од погубните последици од климатските промени, што бара конкретен одговор од

Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за јуни 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец јуни 2023 година е посветена за заштита на животната средина, а гласи:

Ватикан Вести

Папата: Земјата страда, потребна е далекувидна политика на сеопфатна екологија

Примајќи ја во аудиенција делегацијата на британската меѓуверска група „Interfaith Leaders from Greater Manchester“, во четврток 20 април 2023 година, папата Фрањо уште еднаш ја истакна итно потребната заштита на

Вести Свет

CCEE во пораката за времето на созданието: Нека човечката рака го запре уништувањето

Во пораката потпишана од надбискупот Анџело Масафра, раководител на Одделот за зачувување на созданието при Советот на европски бискупски конференции (CCEE) ја повторува итната потреба од промена на навиките и

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Еколошката криза бара одговорност, конкретност и стручност

Папата Фрањо отвори нов циклус студии на Папскиот Латерански универзитет во Рим, посветен на еколошките прашања, во соработка со Цариградската патријаршија и УНЕСКО. Во својот говор Светиот Отец истакна дека

Ватикан Вести

Папата го истакна правото на чиста животна средина и должноста кон идните генерации

Во обраќањето на настанот на високо ниво на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за животната средина и човековите права, римскиот бискуп рече дека покрај заштитата на правото на

Ватикан Вести

Папата: Ватикан се обврзува до 2050 година емисијата на стакленичките гасови да ја сведе на нула

Во сабота 12 декември 2020 година папата Фрањо ги повика земјите во светот да работат на постигнување нулта стапка емисија на стакленички гасови и вети дека Ватикан, најмалата земја на

Ватикан Вести

Порака на Папата на Твитер

Дали после кризата ќе продолжиме со економскиот систем на социјална неправда и негрижа за животната среда, за созданието, за заедничкиот дом? Да размислиме за тоа, повика папата Фрањо во пораката