Tag "аудиенција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Бенедиктинецот Анселм Грун на аудиенција кај папата Фрањо

Во понеделникот на 4 март 2024 година, папата Фрањо во приватна аудиенција го прими отец Анселм Грун (79), бенедиктински монах и автор на бројни книгу. „Ти си монах кој не

Ватикан Вести

Папата: Светоста е слово Господово овоплотување во историјата

Светиот Отец на 12 декември 2019 година ги прими во аудиенција членовите на Конгрегацијата за прогласување на светци по повод 50-годишнината од нејзиното основање

Ватикан Вести

Папа: Светоста е слово Господово овоплотување во историјата

Светиот Отец на 12 декември 2019 година ги прими во аудиенција членовите на Конгрегацијата за прогласување на светци по повод 50-годишнината од нејзиното основање

Ватикан Вести

На 10 годишнината од земјотресот Папата упати писмо до жителите на Аквила

Молитва и охрабрување стои во писмото кое папата Фрањо го упати до сите кои овие денови го спомнуваат 6 април 2009 година кога силен земјотрес срамни со земјата голем дел

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција ја прими претседателката на Малта

Папата Фрањо и претседателката на Малта разговараа за појавата на миграцијата, развојната соработка и меѓурелигискиот дијалог

Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција претседателот на Словачка

Папата Фрањо на 14 декември 2018 година го прими во аудиенција претседателот на Република Словачка, Андреј Киска, кој потоа се сретна со државниот секретар, кардинал Пиетро Паролин и секретарот за

Ватикан Вести

Папата: Светоста е патот за реформа на Црквата

Секој христијанин е повикан на светост, на патот кој треба да се помине во духот на љубовта, внатрешна тишина и во херојство на надворешната тишина. Пример за тоа е блажен

Ватикан Вести

Папата ги прими епископите кои учествуваат на духовни вежби

Папата Фрањо во аудиенција ги прими епископите кои учествуваа на духовни вежби, одржани во организација на Конгрегацијата за епископи.

Вести Македонија

Папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот Заев

На 25 мај 2018 година папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот на Република Македонија, г-дин Зоран Заев придружуван од државно црковна делегација, во чиј состав од Католичката црква беше

Ватикан Вести

Папата до богословите: Сакајте го Бог и ближниот

На 21 април 2018 година папата Фрањо по повод неколку годишнини кои се слават во Црквата во Англија и Велс ги прими во Ватикан поглаварите и студентите богослови во англискиот