Tag "Хрватска"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со еминентните професори од Хрватска

Бискупот Стојанов во просториите на Бискупската резиденција во Скопје оствари средба со еминентните професори од Хрватска: професор доцент д-р Никола Протрка, професор на полициската академија во Загреб, професор доцент д-р

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими во аудиенција претседателот на Република Хрватска

Светиот Отец на 15 ноември во Апостолската палата го прими во аудиенција претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ.

Ватикан Вести

Папата Фрањо донираше за погодените од земјотресот во Хрватска

На 11 јануари 2021 година Светиот Отец Фрањо преку Дикастеријата за унапредување на целосен човечки развој донираше 100.000 евра на Хрватски Каритас за жителите на подрачјето погодени од земјотресот во

Ватикан Вести

Папата ја изрази својата блискост со жртвите од земјотресот во Хрватска

Во среда 30 декември 2020 за време на Генералната аудиенција во среда , папата Фрањо упати порака на солидарност до Хрватска погодена од разорниот земјотрес.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими државната секретарка за европски работи Метелко – Згомбиќ

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Киро Стојанов на 11 март во бискупската резиденција во Скопје ја прими државната секретарка за европски работи на Министерството за надворешни и европски

Ватикан Вести

Папата го прими хрватскиот премиер Пленковиќ

Папата во аудиенција го прими хрватскиот претседател на Влада Пленковиќ, кој потао се сретна и со државниот секретар кардинал Паролин

Вести Македонија

Епископот Стојанов ја прими новата хрватска амбасадорка во Македонија

Во епископската резиденција во Скопје, на 3 декември 2019 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов ја прими новата амбасадорка на Хрватска, Нивес Тигањ во Македонија.

Вести Свет

Отец Милан Стипиќ именуван за Апостолски управител на Крижевската епархија

Папата Фрањо го прифати повлекувањето на монс. Никола Кеќиќ од пасторалното служење на Крижевачката епархија и на истата епархија го именува отец Милан Стипиќ протоереј во Крижевската епархија и досегашен

Вести Македонија

Средба на надбискупот Баришиќ и протоереј Кирко Велински

За време на посетата на Сплит, протоереј ставрофор Кирко Велински парохиски свештеник на Македонската православна црква во Хрватска, во четртокот на 21 февруари се сретна со сплитско- макарски надбискуп Марин

Вести Македонија

Скопскиот бискуп Стојанов се сретна со претседателката на Хрватска Грабар Китаровиќ

Во Скопје, на 27 април 2018 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов, во придружба на скопскиот парох дон Давор Топиќ, се сретна со претседателката на Република