Tag "Франција"

Врати се на почетна
Вести Свет

Француски суд побара владата да ја преиспита одлуката за ограничување во црквите

Во недела 29 ноември 2020 година највисокиот француски суд и наложи на владата да ја преиспита својата одлука во рок од три дена, според кој најмногу 30 лица можат да

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите на терористичкиот напад во Ница

Папата Фрањо најенергично го осуди терористичкиот напад во базиликата Нотр Дам во францускиот град Ница кој се случи на 29 октомври и воедно моли за трите невини жртви и нивните

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот Тимоние

Во просториите на бискупската резиденција во Скопје на 24 септември 2020 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов го прими во проштална посета амбасадорот на

Ватикан Вести

Папата до младите: Црквата има потреба од вашата вера

На 25 април 2019 годин претпладне папата Фрањо во аудиенција прими околу 100 млади од француската бискупија Ер и Дакс и ги поттикна Божјата љубов да ја направат видлива и

Вести Свет

Франција: Скоро 50 вандалски напади на цркви за еден месец

Минатиот месец во Франција се забележани скоро педесет дела на вандализам на верски објекти, објави Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians, меѓународно здружение кое се занимава со борба против

Ватикан Вести

Папата се сретна со францускиот претседател Макрон

На 26 јуни 2018 година, папата Фрањо се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон и притоа разговарале за бројни теми како што се заштитата на животната средина, миграцијата и мултилатералното

Вести Свет

Францукиот претседател Макрон до француските бискупи

„Да се биде свесно слеп на духовната димензија која католиците ја внесуваат во својот морален, интелектуален, семеен, професионален и општествен живот, значи да се осудиш самиот себе на делумен поглед

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство по повод атентатот во Франција

Примајќи ја веста за трагичните атентати сторени во Франција во Каркасоне и Требес, папата Фрањо во пораката која ја испрати до епископот Ален Планет изрази жалост доверувајќи ги на Божјото

Вести Свет

Мачениците како о. Жак го следат Исус и привлекуваат верници

Пред една година, на 26 јули 2016 година, на возраст од 85 година, е убиен отец Жак Хамел додека служеше света Литургија во црквата Свети Стефан Сен – Етјен де

Вести Свет

Официјално започна процесот за беатификација на отец Хамел

Отец Жак Хамел убиен минатата година на олтарот може релативно брзо да биде прогласен за блажен.