Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да молиме да продолжи примирјето во Газа!

Папата Фрањо во среда, 29 ноември 2023 година, после катехезата во салата Павле VI. упати апел за продолжувањето на примирјето меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, велејќи дека војната

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Исус може да се навестува само во културата на сопственото време

На редовната Генерална аудиенција во среда, 29 ноември 2023 година, папата Фрањо одржа катехеза за современото навестување на Евангелието и ги повика христијаните да го исполнат загриженото општество со надеж

Ватикан Вести

Литургиски славења кои ќе ги предводи Папата во декември и јануари

Објавен е распоредот на литургиските славења кои ќе ги предводи Папата во декември и јануари

Ватикан Вести

Патувањето на Папата во Дубаи е откажано по барање на лекарите

Иако општата здравствена состојба на папата Фрањо во однос на грипот и воспалението на респираторните патишта е подобрена, лекарите побараа од Папата да не оди на патувањето планирано во наредните

Ватикан Вести

Папата: COP28 може да биде пресвртница во енергетската транзиција

Пред неговото патување во Дубаи, папата Фрањо ја поттикнува надежта дека луѓето ќе ги надминат ситните интереси и дека конференцијата COP28, на која тој ќе присуствува, ќе биде пресвртница на

Вести Македонија

Апостолскиот нунциј Суријани: Разликите не треба да бидат пречка, туку се богатство за сите

За време на посетата на Радио Марија на 23 ноември 2023 година од страна на бискупот Киро Стојанов и Апостолскиот нунциј во Македонија Н.Е. Монс. Лучијано Суриани, главниот и одговорен

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција го прими претседателот на Парагвај

Папата Фрањо во аудиенција го прими парагвајскиот претседател Сантијаго Пења Паласиос. Потоа претседателот на Парагвај имаше средби во Државниот секретаријат на Светиот Престол на темi поврзани за мир, заштита на

Ватикан Вести

Папата Фрањо нема температура, состојбата се подобрува

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни, во понеделник, 27 ноември, изјави дека томографијата на која папата Фрањо беше подложен во саботата попладне на 25 ноември во

Ватикан Вести

Ангел Господов: Повикани сме да покажеме сочувство и милосрдие

Папата Фрањо во своите размислувања за време на молитвата Ангел Господов во недела на 26 ноември 2023 година, на празникот Христос Цар потсети дека сме повикани да покажеме сочувство, милост

Ватикан Вести

Папата Фрањо во мај ќе го посети италијанскиот град Верона

Папата Фрањо ќе го посети северниот италијански град Верона на 18 мај 2024 година, за да учествува на 14-тиот фестивал на Социјалната наука на Црквата