Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов и Апостолскиот нунциј Суриани посетија парохии и установи на Католичката црква во Македонија

На 23 ноември 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор Киро Стојанов го запозна Апостолскиот нунциј во Македонија монс. Лучијано Суриани со животот и активностите на Црквата

Ватикан Вести

Папата: Палестинците и Израелците имаат право да живеат во мир (видео)

Во видео пораката објавена од Папската светската молитвена мрежа, папата Фрањо ги охрабрува верниците да молат за Украина и посебно за Светата Земја, за споровите да се решаваат со дијалог

Вести Македонија

Трибина за ходочесничкото место Меѓугорје

Во недела 26 ноември 2023 година со почеток во 18.00 часот во салата на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица ќе се одржи трибина за ходочесничкото место Меѓугорје,

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Евангелието е за сите, не само за избрана група

На редовната Генерална аудиенција во среда, 22 ноември 2023 година, папата Фрањо одржа катехеза на тема евангелизација. Тој посочи дека пораката е за секого и дека Христовиот повик не е

Ватикан Вести

Апостолскиот нунциј, Н.В.П. монс. Лучијано Суриани, се сретна со Меѓурелигискиот совет во Македонија

На 22 ноември 2023 година, Апостолскиот нунциј во Македонија монсињор Суриани се сретна со членовите на Меѓурелигискиот совет на Македонија во организација на бискупот Стојанов во Бискупската резиденција на Водно

Ватикан Вести

Папата присуствуваше на проекцијата на документарен филм за војната во Украина

Папата Фрањо присуствуваше на проекцијата на новиот документарен филм во режија на Евгениј Афинеевски за војната во Украина, кој беше претставен во Ватикан под наслов: „Слобода во пламен: Украинската борба

Ватикан Вести

Објавено е италијанското издание на книгата на Папата за божиќните пештери

Книгата на папата Фрањо за божиќните јасли е објавена на 21 ноември 2023 година на италијански јазик, под наслов „Il mio Presepe. Vi racconto i personaggi del Natale“, ко-објавено од

Ватикан Вести

Папата изрази загриженост за развојот на Црквата во Германија

Во писмо од 10 ноември 2023 година, папата Фрањо уште еднаш изрази загриженост за реформските идеи на Католичката црква во Германија. Во тоа писмо, што го објави германскиот дневен весник

Вести Македонија

Струмица: Промовирана книгата „Секој миг е дар“ од Кјара Лубик

Во недела 19 ноемри 2023 година во парохиската сала „Света Мајка Тереза“ при парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица се одржа промоција на книгата „Секој миг е дар“

Вера Духовност

Свети архангел Михаил, Гаврил и Рафаил

Михаил, Гаврил и Рафаил се три библиски ангелски имиња. Изворните значења се: Ми-ха-ил, што значи Кој е како Бог. Га-ври -ил што значи силен, а Ра-фа-ил значи Бог исцелува, лекува.