Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата за нападот во Могадишу: Бог да ги преобрати срцата на насилниците

Папата поттикна на молитва за нападот во кој загинаа повеќе од стотина, меѓу кои и многу деца, во главниот град на Сомалија, за кој одговорноста ја презедоа милитантите на Ал

Ватикан Вести

Папата се моли за загинатите во Јужна Кореја

Папата жали за жртвите од стампедото во главниот град на Јужна Кореја, каде што загинаа повеќе од 150 млади луѓе во еден од квартовите за ноќен живот. Стотици илјади млади

Ватикан Вести

Папата: Црквата ги прегрнува оние што се изгубени

Пред молитвата Ангел Господов, Папата се осврна на средбата на Исус со Закхеј, за која ни зборува Евангелието од неделната Литургија и истакна дека христијаните не можат да гледаат на

Вера Проповеди

„Момче, тебе ти велам, стани!”

Размислување според Евангелието по Лука 7, 11-16, наменето за Дваесета недела по Педесетница

Вести Свет

На иницијативата Милион деца молат за мир, одговориле повеќе од 840 000 учесници од целиот свет

Фондацијата „Помош на Црквата во неволја“, објави податоци за бројот на регистрирани учесници на овогодинешната молитвена иницијатива „Милион деца молат света Бројаница“ која се одржа на 18 октомври извести Catholic

Ватикан Вести

Папата: На нашиот свет, полн со себичност, потребно му е единство

На средбата со членовите на Советот на Унијата на малгашките свештеници, монаси и монахињи кои се на послание во Рим, Папата истакна дека во време кога е загрозен мирниот соживот

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Водството на жените произлегува од инклузивното и квалитетно образование

Државниот секретар зборуваше на дводневната конференција во Париз, во организација на Меѓународен каритас на тема женското водство: Државите треба да имаат храброст за вложување во паритетно образование во однос на

Ватикан Вести

Познат терминот за одржување на Меѓународниот евхаристиски конгрес во Еквадор

Ватикан објави следниот Меѓународен евхаристински конгрес, за кој од претходно е познато дека ќе се одржи во Кито, во Еквадор, ќе биде во периодот од 8 до 15 септември 2024

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Тагата не треба да се отфрли, туку да се сфати

На Генералната аудиенција, Папата продолжи со размислувањето за расудувањето и во катехезата се осврна на аспектот кој се однесува на чувствата, на тагата, искуство кое сите го почувствувале во животот;

Ватикан Вести

Папата го осуди нападот во Демократска Република Конго

На крајот од Генералната аудиенција Папата се молеше за жртвите од драматичниот напад во Северно Киву, кој минатите денови однесе животи на беспомошни луѓе, меѓу кои беше и чесна сестра