Tag "сочувство"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо изрази сочувство за мигрантите кои загинаа во несреќата во Панама

Во четврток, 16 февруари 2023 година, Светиот Отец Фрањо испрати телеграма со сочувство до надбискупот Давид кардинал Хозе Луис Лакунза Маестрохуан за сообраќајната несреќа што се случи завчера во Панама,

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за разорниот земјотрес во Сирија и Турција

Папата Фрањо испрати телеграми до нунцијот Зенариј во Сирија и Солчински во Турција, изразувајќи сочувство за жртвите од силниот земјотрес што минатата ноќ ги погоди тие две земји. Светиот Отец

Ватикан Вести

Папата испрати телеграма со сочувство по повод авионската несреќа во Непал

Телеграма во која се изразува сочувството на Светиот Отец поради авионската несреќа кај градот Покара во Непал, потпишана од државниот секретар на Папата, кардиналот Пјетро Паролин, е испратена на 16

Ватикан Вести

Папата жали за смртта на кардинал Пел

Папата Фрањо испрати телеграма со сочувство за смртта на кардиналот Џорџ Пел, кој, како што вели, „непоколебливо го следел својот Господ со истрајност дури и во часот на искушение“. Папата

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за сообраќајната несреќа во Сенегал

Папата Фрањо во телеграма ја изразува својата близина во врска со трагедијата што се случи во неделата вечерта во Сенегал. Претседателот Сал бара да се преземат мерки за да се

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати сочувство по повод експлозијата во Истанбул

Светиот Отец упати сочувство до семејствата и пријателите на загинатите и повредените во бомбашкиот напад во неделата во центарот на Истанбул.

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за смртта на Хрисостом II

Светиот Отец ги истакна напорите на покојниот поглавар на Кипарската православна црква насочени кон поддршка за помирување.

Ватикан Вести

Папата Фрањо изрази сочувство по повод авионската несреќа во Танзанија

Папата Фрањо моли за жртвите од авионската несреќа во Танзанија што се случи во неделата.

Ватикан Вести

Крвопролевање во Тајланд. Сочувство на Папата по повод тој страшен напад

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Паролин, папата Фрањо се моли за жртвите од масакрот во градинка во еден рурален град во Тајланд, каде што поранешен полицаец уби 22

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо: Елизабета Втора, пример за посветеност

Папата Фрањо се спомена на кралицата Елизабета и нејзината неуморно служење за доброто, а во телеграма испратена во четврток вечерта, 8 септември 2022 година, изразува сочувство и вети молитви за