Tag "прес конференција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Тешко е да се разговара со држави кои почнуваат со војна, но дијалогот мора да се води

По враќањето во Рим од Казахстан, папата Фрањо, меѓу другото, се осврна и на војната во Украина, дијалогот и состојбата на Западот како дел од вообичаената прес-конференција во авионот.

Ватикан

Папата Фрањо: Подготвен сум да направам сѐ што е потребно за да запре оваа војна

Говорејќи пред новинарите на летот од Малта до Рим, Папата ги сподели своите размислувања за ужасите на војната и одговараше на прашања за можноста за патување во Киев. Според обичајот,

Ватикан Вести

Прес конференција во авионот: Папата ќе патува во Унгарија, а сака да го посети и Либан

На вообичаената прес конференција во авионот на враќање од Багдад во понеделник, 8 март, папата Фрањо зборуваше за одредени моменти од неговиот престој во Ирак

Uncategorized

Папата: Молете Европа да се врати на идеите од своите основачи

Кога постојат судири, треба да владеат односи на испружена рака. Различните народи и вероисповеди мора да се приближат, да се слушаат едни со други – истакна Папата

Вести Македонија

Бискупот Стојанов: Молам апостолската посета на папата Фрањо да биде дар на милоста и настан на верата

За неполни две недели папата Фрањо доаѓа во официјална посета на Македонија и по тој повод на прес конференција зборуваа бискупот Стојанов, премиерот Заев и државниот секретар во МНР, Виктор

Вести Македонија

Бискупот Стојанов и државниот секретар на МНР Димовски одржаа прес конференција по повод посетата на Папата

По повод посетата на папата Фрањо на Македонија, бискупот Стојанов заедно со државниот секретар Виктор Димовски одржа прес конференција

Ватикан Вести

Папата со новинарите во авионот на враќање од Талин

На враќање од Апостолското патување во балтичките земји – Литванија, Летонија и Естонија, папата Фрањо за време на летот од Талин до Рим, разговаше со новинарите и притоа се осврна

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Екуменизмот и прозелитизмот не одат заедно

Определбата за мир е задолжителна работа – истакна папата Фрањо за време на конференцијата за новинари одржана во авионот на враќање од Женева.

Ватикан Вести

На враќање од Бангладеш Папата одржа прес конференција во авионот

Кога ќе се сретнам со народот го сметам патувањето за успешно – со тие зборови папата

Ватикан Вести

Папата за објавите во Меѓугорје…

На враќање од Португалија, Светиот Отец како и обично, одговораше на прашања на новинарите,