Tag "Перу"

Врати се на почетна
Вести Свет

Перуанските епископи: Евтаназијата секогаш е погрешниот пат

Без разлика во каква телесна или душевна состојба е човекот, тој го задржува своето оригинално достоинство создаден според Божја слика и образ – истакнаа перуанските епископи како одговор на случајот

Вести Свет

Во Перу отворена „Мисионерска година на христијанската иницијација“

„Мисионерска година на христијанската иницијација“ во надбискупијата Куско е отворена на празникот Крштение Господово во неделата на 10 јануари.

Вести Свет

Чесни сестри отвориле карантин за болни од коронавирусот

Чесната мајка на манастирот од Господ моли да ги благослови сите оние кои ја овозможија реализацијата на овој проект, но и за оние кои ќе ги користат просториите.

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата по повод сообраќајната несреќа во Перу

На 23 февруари 2018 година папата Фрањо изрази сочувство по повод сообраќајната несреќа која се случи недалеку од градот Арекипа во Перу, каде што автобус излетал од патот и паднал

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција потсети на посетата на Чиле и Перу

На 24 јануари 2018 година, Генералната аудиенција, на плоштадот Свети Петар во Ватикан, која од салата Павле VI ја следеа болните, меѓу кои голем број деца папата Фрањо ја започна

Ватикан Вести

Конференција за печат на Папата на летот од Перу кон Рим

Верата на луѓето? Неверојатна – рече папата Фрањо за време на конференцијата за печат одржана во авионот

Ватикан Вести

Папата се врати од апостолското патување во Чиле и Перу

Оставивте трага во моето срце – рече папата Фрањо на перуанскиот народ по светата Литургија служена во воздухопловната база „Лас Палмас“ во Лима, која беше последниот настан во рамките на

Ватикан Вести

Папата се молеше пред моштите на перуанските светци

На 21 јануари 2018 година, во катедралата „Св. Иван Апостол“ во Лима, папата Фрањо заедно со околу 2500 свештеници, монаси, монахињи, семинаристи, на Бог посветени лаици и припадници на црковните

Ватикан Вести

Папата повика на прекин на насилството во Конго

На 21 јануари 2018 година, Папата на плоштадот „Plaza de Armas“ во Лима ја предводеше молитвата Ангел Господов, а пред молитва упати апел до властите во ДР Конго да направат

Ватикан Вести

Папата: Љубовта кон ближниот е противотров за рамнодушноста

Противотровот за глобализацијата на рамнодушноста е секојдневното живеење на љубовта кон Бог и кон ближните – истакна папата Фрањо за време на свеченото литургиско славење во Лима, на 21 јануари