Tag "Мексико"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Сочувство на Папата за починатите мигранти во Чијапас, Мексико

Преку државниот секретар на Светиот Престол, папата Фрањо изрази сочувство до локалниот надбискуп за несреќата во јужниот дел на Мексико, во која загинаа 50 мигранти.

Ватикан Вести

Благодарност на Папата на сестра Норме, „ангелот“ на мигрантите на границата меѓу Мексико и САД

Папата Фрањо преку видео порака сакаше да ѝ се заблагодари на Исусовата мисионерка и директорка на Католичката добротворна мрежа (Catholic Charities) во Долината Рио Гранде за нејзиниот труд во работата

Вести Свет

Црквата во Мексико ги поддржува иницијативите на домородното население

Црквата во таа латиноамериканска држава е блиску до домородното население поддржувајќи ги нивните воспитни, економски и духовни иницијативи. Епископската конференција смета дека благодарение на нивната култура, нивната традиционална медицина и

Вести Свет

После 10 години откриена статуата исчезната на Пресвета Богородица

На крајот на јули североисточниот мексикански град Монтери е погоден од ураганот „Хана“ кој му нанесе значителна штета, дури и човечки жртви. Но, во сето тоа се појавува зрак добро,

Ватикан Вести

Во градот Мексико ќе се започне со богослужби за сите верници

Во договор со различни владини и здравствени тела, започнувајќи од денес година ќе се започне со процес за постепено започнување на одржување на богослужби за сите верници – напиша кардинал

Вести Свет

Во Мексико е убиен свештеник

Хозе Мартин Гузман Вега е втор свештеник кој оваа година е убиен во Мексико. Во последните шест години во оваа земја се убиени 26 свештеници. Од почетокот на годината во

Ватикан Вести

Сочувство од Папата за смртта на кардиналот Обеса Ривера

Телеграма од папата Фрањо по повод смртта на кардиналот Сергиј Обеса Ривера, архиепископот на Ксалапа (Мексико), кој почина на 11 август на 87 годишна возраст Папата Фрањо испрати телеграма со

Вести Свет

Мексиканските епископи повикуваат на дијалог

По масакрот во граничниот американски град Ел Пасо, мексиканските епископи ги повикаа своите сограѓани и властите на разбирање.

Вести Свет

Апел од Црквата во Мексико до американската администрација

Црквата во Мекиско ги повика американските власти на одговорно постапуавње со мигрантите од Средна Америка

Ватикан Вести

Папата донира 500.000 долари за мигрантите во Мексико

Папата Фрањо донира 500.000 долари помош за мигрантите од средноамериканските земји, кои се наоѓаат во Мексико.