Tag "Колумбија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Не можеме да се правиме дека сме здрави во свет кој е болен

По повод Светскиот ден на заштита на животната средина кој се слави на 5 јуни, папата Фрањо напиша писмо до Иван Дуке Маркез претседател на Колумбија, земја во која оваа

Вести Свет

Колумбија: Бискупите сакаат да ја зголемат свеста за грижата за создаденото

Генералниот секретар на Колумбиската бискупска конференција, бискупот Елкин Фернандо Алварез Ботеро, во интервју за Радио истакна дека работата на 109. Пленарно собрание на колумбиската бискупска конференција е посветено на грижата

Ватикан Вести

Папата: Колумбија и Медитеранското море се две болки во моето срце

Близината и молитвата за настраданите мигранти и колумбискиот народ

Вести Свет

Мисионер од Колумбија: Во Венецуела луѓето гладуваат

Не престанува бранот бегалци од Венецуела во Колумбија, Бразил, Еквадор и Перу. Според известувањата од официјални извори од Богота на колумбиска територија се наоѓаат речиси 940.000 Венецуелци, но според мислењето

Вести Свет

Колумбија: „Недела за мирот“ – Брани го животот и донеси надеж

На 2 септември во Колумбија започна „Неделата за мирот“ во организација на Католичката Црква во таа земја заедно со повеќе од 100 различни здруженија кои промовираат мир. Насловната тема на

Ватикан Вести

Папата одржа прес-конференција во авионот на враќање од Колумбија

На враќање од апостолската посета на Колумбија, папата Фрањо во авионот одржа

Вести

Папата ја заврши својата апостолска посета на Колумбија

Папата ја заврши својата апостолска посета на Колумбија и во Рим пристигна на 11 септември 2017 година, кратко пред 13 часот според локално време.

Ватикан Вести

Папата благослови камен темелници на каритативни домови

Папата Фрањо го благослови камен темелниците на двата каритативни домови

Ватикан Вести

Папата со верниците од Картахена измоли Ангел Господов

На 10 септември 2017 година, папата Фрањо заедно со верниците на колумбискиот град Картахена

Ватикан Вести

Папата ги повика Колумбијците да се борат против корените на неправдата

Папата Фрањо ја заврши својата петдневна посета на Колумбија на 10 септември