Tag "Велики пост"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Твитер: Драги млади бидете оружје на мирот и радоста

На 25 март 2018 година, папата Фрањо со своите следбеници на Твитер сподели три кратки размислувања.

Ватикан Вести

Папата: Сега е време да се помириме со Бог

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот твитер профил на 23 март 2018 година ги поттикна своите следбеници да пристапат на светата Тајна Исповед затоа што да се

Ватикан Вести

Црквата во Великиот пост предлага молитва, милостиња и пост

Божјата провидност ни го нуди периодот на Великиот пост секоја години како можност за да Му се вратиме со целото срце и со целиот живот

Вести Свет

Узбекистан: Католичката заедница на патот кон Воскресението

Молитвата и делотврната љубов се клучните зборови кои го опфаќаат духот со кој католиците во Узбекистан го живеат периодот на Великиот пост – рече апостолскиот управител во Узбекистан, о Јержи

Вести Свет

Не за купување во недела

Каритас на бискупијата Крк и оваа година даде свој предлог за дела на покора во Великиот пост, односно ја започна духовната акција: „Не за купување во недела“.

Ватикан Вести

Папата: Царството Божјо е остварување на сите наши желби

На Првата недела од Великиот пост, Евангелието нѐ потсетува на темите за искушението, преобраќањето и Радосната вест – рече папата Фрањо пред молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар, на

Вера Проповеди

Порака на Светиот Отец Фрањо за Великиот пост 2018 година

„Беззаконијата ќе се умножат, кај мнозина љубовта ќе се олади“ (Матеј 24,12)

Вера Духовност

Прочка

Последната недела пред Големиот Велигденски Пост е посветена на две поважни теми: простувањето и сеќавањето од протерувањето на Адам и Ева од Рајот.

Вести Свет

Монс. Сако: Великиот пост е привилегиран момент

По повод почетокот на Великиот пост, Халдејскиот патријарх во Ирак, Луис Рафаел Сако, упати пораката до верниците, во која ги истакнува основните обврски на христијаните во подготовката за Христовата Пасха.

Ватикан Вести

Папата: Ако вашиот пост не им помага на другите, не е доследен

Постете доследно, не за да се покажете пред другите презирајќи ги или во кавги и расправии – повика папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта, на 16 февруари