Tag "храна"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо упати порака до ИФАД: Со нашето фрлање храна може да се нахранат сите гладни“

Папата Фрањо во среда, 14 февруари, испрати порака до учесниците на 47. седница на Управниот совет на Меѓународниот фонд за развој на земјоделството (ИФАД).

Ватикан Вести

Генералната аудиенција: Ненаситноста го искривува Божјиот дар за „лебот наш насушен“

Продолжувајќи со серијата катехези за маните и крепостите, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда на 10 јануари 2024 година, посебно се осврна на еден вид „лакомство“, она кон добрите

Ватикан Вести

Папата: Војните и неволјите доведуваат до слабеење на човечкото братство

Папата Фрањо пред Генералната аудиенција во среда ги прими учесниците на конференцијата за прехранбената и хуманитарната криза што се одржува во Ватикан и ја истакна итната потреба од ублажување на

Ватикан Вести

Папата: Да се искорени гладот во духот на братството

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на Светскиот форум за храна (WFF), кој се одржува во седиштето на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) во Рим и

Ватикан Вести

Кардинал Турксон: Иднината е во автохтоните системи за храна

Префектот на Дикастеријата за промовирање на интегрален човечки развој, кардинал Питер Турскон, повика за зајакнување на автохтоните производители на храна на пред самитот на Обединетите нации за системи на храна,

Ватикан Вести

Светиот Престол започнува серија вебинари за храната

Во светло на претстојниот самит на Обединетите нации за прехранбените системи 2021 година, Државниот секретаријат на Светиот Престол, Постојаната мисија на Светиот Престол при ФАО, агенциите IFAD и PAM, Дикастеријата

Вести Свет

ФАО: Повеќе од 130 милиони луѓе во опасност од глад

Во 2019 година речиси 690 милини луѓе беа погодени од глад. Во однос на 2018 година тој број се зголеми за 10 милиони и за дури 60 милиони во изминатите

Ватикан Вести

Дар од папата Фрањо за Светската програма за храна

Симболичен дар од 25.000 евра подарен на Светската програма за храна е уште еден знак на грижа во актуелната општа криза предизвикана од пандемијата од коронавирус.

Ватикан Вести

Папата: Недостатокот на храна е одговорност на сите нас

На 27 јуни 2019 година папата Фрањо ги прими учесниците на 41. Генерална конференција на Органиацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО) и напомена дека искоренувањето на гладот

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Расфрлањето е најсуров начин на отфрлање

Папата Фрањо во аудиенција ги прими членовите и волонтерите на Европската асоцијација на банки за храна, по повод 30-годишнината од нивното основање, и истакна дека не е можно да се