Tag "Твитер"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во Твитер порака предупреди за злоупотреба на детскиот труд

По повод Светскиот ден против експлоатација на детскиот труд, папата Фрањо во порака објавена на Твитер повика да не се штедат напори за да се укине злото на детскиот труд.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Семејството е противотров за материјалното и духовното сиромаштво

На Меѓународниот ден на семејството, кој Обединетите нации го посветија на семејствата и кој во 2023 година е наменет за демографските трендови и семејствата, папата Фрањо во својата објава на

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари за близината и молитвите: Трогнат сум од бројните пораки

По првиот ден поминат во болницата Гемели поради респираторна инфекција, папата Фрањо во четврток 30 март 2023 година испрати порака од својот Твитер профил @Pontifex. Во болницата, пред која се

Ватикан Вести

Папата: Да ја запреме омразата, да се обединиме во болка и да им помогнеме на Турција и Сирија

Твитер пораката на Папата Фрањо објавена на неговиот профил @Pontifex на 9 февруари 2023 година гласи: „Не“ за војните и поделбите што водат до самоуништување“.

Ватикан Вести

Папата: Да мислиме на младите, пред да биде предоцна

Во пресрет на затворањето на конференцијата за клима во Египет, папата Фрањо преку порака на Твитер апелира да не се откажуваме од грижата за Земјата која е полна со рани

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од трагедијата од лизгањето на глечерот, апелира за грижа за животната средина

Папата напиша Твитер порака во која повикува на молитви за жртвите од глечерот на Доломитите и ја истакнува опасноста од игнорирање на последиците од климатските промени.

Ватикан Вести

Папата: Трката во нуклеарното вооружување е расипување на скапоцени средства

По повод денешниот Меѓународен ден за целосно укинување на нуклеарното оружје, папата Фрањо преку твит на својот профил на Твитер поттикна да се даде предност на поддршката на развојот на

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Да го искорениме злото на модерното ропство

На Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од трговијата со робови и негово елиминирање, 23 август, папата Фрањо повика на борба против модерните облици на ропство, кои поробија и понижија

Ватикан Вести

Твитер порака на папата Фрањо по повод Светскиот ден за борба против трговијата со луѓе

Во пораката на социјалната мрежа Твитер од 30 јули, папата Фрањо повика на борба против трговијата со луѓе.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Секое дете има право на прифаќање, љубов и грижа

Твитер пораките упатени од Твитер профилот на Папата во недела 21 март 2021 година се посветени на Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Меѓународниот ден за борба против