Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Секое дете заслужува да биде ученик

По повод 1. септември датумот кој званично се зама како почеток на Учебната година, заеднички децата и возрасните да дадеме подршка за сите деца во Македонија и светот кои од

Ватикан Вести

Папата одобри три декрети за започнување на процеси за блажени

Папата Фрањо ги одобри Декретите за херојските крепости на Божјите слуги Енрихета Белтраме Кватрочи, ќерка на брачната двојка прогласени за блажени во 2001 година, фрањевецот Пласидо Кортезе, кој почина од

Ватикан Вести

Папата разговара со основачот на Свети Егидиј за прашања поврзани со сиромаштијата

Во понеделник 30 август 2021 година папата Фрањо го прими во приватна аудиенција основачот на Католичката заедница Свети Егидиј, Андреја Рикарди (71). Според организацијата, поводот бил претстојниот празник на заштитникот

Ватикан Вести

Папата: Не дозволувајте индивидуализмот и рамнодушноста да ви пречат во делувањето

На денешното сиромаштво на вредности и индивидуализам кои поттикнуваат осаменост и отфрлање, христијаните треба да се одговорат придвижувајќи се кон отвореност и подготвеност за сите работи да ги направат нови.

Ватикан Вести

Помош од папата Фрањо за католичка болница во Либерија

Либерија доби медицинска помош од Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Посвојувањето е христијанска одлука што ве прави плодни

Папата Фрањо ги споделува своите размислувања за плодноста на брачната љубов, која се гледа и преку отвореноста кон животот што треба да се роди и во подготвеноста да се грижи

Ватикан Вести

Монсињор Марини именуван за бискуп во Тортоно

На 29 август, папата Фрањо го именува долгогодишниот раководител на папските литургиски славења, монс. Гвидо Марини (56) за бискуп во бискупијата Тортона (Пиемонт) на северот на Италија, објави Канцеларијата за

Ватикан Вести

Папата Фрањо предупреди на опасноста од надворешна религиозност

Во пладневното обраќање пред молитвата Ангел Господов, во последната недела во август, Папата ги предупреди верниците за опасностите од надворешна религиозност и дека трошењето време за обвинување ги другите е

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на молитва и пост за Авганистан

Во своето пладневно обраќање, Папата ги охрабри верниците да направат гестови на солидарност кон цивилите во Авганистан, посебно кон жените и децата, жртви на насилство и атентатите извршени во последните

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Нова Маала

Во сабота на 28 август 2021 година по повод  празникот Успение на Пресвета Богородица, во истоимената парохиска црква во Нова Маала, беа служени 2 свети Литургии: во 7.30 и во