Tag "солидарност"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата потсетува на неизлечените рани од земјотресот во Ирпинија

По завршувањето на молитвата Ангел Господов на 22 ноември 2020 година папата Фрањосе присети на земјотресот што го погоди италијанското население во Кампанија и Базиликате пред 40 години и повика

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Солидарноста е патот за излез од кризата

На Генералната аудиенција во среда 2 септември 2020 година, која започна повторно да се одржува со присуство на верниците во дворот Свети Дамас во Апостолската палата во Ватикан, папата Фрањо

Ватикан Вести

Ватиканските службеници даруваа од своите плати за погодените од пандемијата

Апостолскиот управител на милостината, кардинал Конрад Крајевски за CNA информира за одѕивот на неговиот повик до ватиканските службеници со парични прилози да искажат солидарност со жртвите од пандемијата со коронавирусот,

Ватикан Вести

Папата: Не може да се зборува за одржлив развој без солидарност

Ал Саламо Алаикум! Миро со вас! Со тие зборови папата Фрањо ја започнува видео пораката упатена до учесниците на Светскиот самит на влади (World Government Summit), кој се одржува од

Ватикан Вести

Потребна е етика пријателски настроена кон човекот

На 20 октомври 2017 година, папата Фрањо во Ватикан се сретна со учесниците на работилницата во организација на Папската академија за општетсвени науки во соработка со Организацијата на католички универзитети

Ватикан Вести

Сочувство од Папата за атентатот во Лондон

Папата Фрањо изрази длабока жалост заради жртвите во атентатот извршен во центарот

Свет

Европските епископи ја поттикнуваат солидарноста во Црквата и Европа

Солидарноста како конкретнa димензија на милосрдието е темата на 44. седница на Генералните секретари на Европските епископски конференции, која се одржува од 30 јуни до 4 јули во Берлин.

Свет

Алепо: Христијани делат храна на најсиромашните муслимани за Рамазан

Секој ден од почетокот на светиот месец за муслиманите Рамазан, посветен на молитвата и постот, Сиро-православната архипископија во Алепо

Ватикан

Папата: Јубилејот е повод за солидарност

Јубилејот нека биде повод за да се преобратиме, да го направиме срцето повеќе великодушно, да им помагаме на другите, на добротворните институции

Ватикан

Работата на здравствениот работник е позив

„Да се довериме на милосрдниот Исус како Марија: што и да ви каже, направете“. Тоа е темата на пораката на Папата Фрањо за Светскиот ден на болните, кој ќе биде