Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Размислувања на о. Јосиф Алоати за Дева Марија

Пресветата Дева Марија, избрана од Бог да биде нова Ева, таа требало многу да ја сака послушноста. Поради непослушност кон Бога, првата Ева стана причина за човечкото паѓање во грев.

Ватикан Вести

Блажен Шарл де Фуколд ќе биде прогласен за свет

Папата Фрањо во средата на 27 мај 2020 година одобри прогласување на тројца нови светци и неколку блажени. Меѓу новопрогласените светци ќе биде и блажен Шарл де Фуколд француски свештеник

Ватикан Вести

Папата до Центарот Астали: Ви благодарам што го штитите  правото на азил

По повод претставувањето на годишниот Извештај 2020 на Центарот Астали, италијанското седиште на Службата за бегалци на Исусовците (Jesuit Refugee Service – JRS), папата Фрањо испрати писмо до патер Рипамонти

Вести Свет

Трговијата со луѓе продолжи и за време на пандемијaта

Извештаите на католичките организации за помош кои стигнуваат во Ватиканската секција за мигранти и бегалци покажуваат дека во пандемијата од коронавирусот трговијата со луѓе и модерното ропство продолжуваат, а на

Ватикан Вести

Папата испрати порака до бискупите на Обединетото Кралство по повод Денот за животот

Во пораката до бискупите на Обединетото Кралство, која ја испрати по повод Денот за животот, папата Фрањо бара да се моли за сите кои работат за да ја подржат вредноста

Вести Свет

Светиот Престол го повика ОБСЕ да ја брани верската слобода поради подемот на нетолеранцијата

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) надбискупот Јануш Урбашчик на конференцијата на 25 и 26 мај за темата за порастот на нетолеранцијата

Вести Македонија

Епископот Стојанов се заблагодари на свештениците, монаштвото и верниците за одговорното однесување за време на пандемијата

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх, д-р Киро Стојанов на 27 мај 2020 година упати допис до свештениците, монаштвото и верниот народ во кој меѓу другото се навраќа на

Ватикан Вести

 Молитвата го сее животот и ја отвора вратата кон Бог

Папата Фрањо на Генералната аудиенција говореше за молитвата на праведниците и потсетувајќи се на првите поглавја од Прва Книга Мојсеева (Битие) истакна, додека злото во светот постојано и брзо се

Вера Духовност

Кратко резиме од Воскресението до Вознесението

Денес е можност да се присетиме и повторно поинтензивно да размислуваме за настаните кои претходеа на Исусовото вознесение кај Отецот.

Ватикан Вести

 Папата Фрањо на Духовден ќе ја слави Литургијата во капелата на Пресветата Олтарска Тајна

На празникот Духовден во недела, 31 мај во 10.00 часот папата Фрањо ќе служи света Литургија во капелата на Пресветата Олтарска Тајна во базиликата на Свети Петар.