Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го благослови Парагвај, земја посветена на Дева од Какупе

Папата Фрањо изминатите денови на парагвајскиот народ и локалната Црква им порача дека го цени нивниот чин на преданост кон Блажена Дева Марија, на која, како и во многу други

Ватикан Вести

 Папата Фрањо: Мир во семејствата, единство во Црквата

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо посебни мисли посвети на семејствата затворени дома заради пандемијата од коронавирусот, и се молеше во нив да нема насилство, туку да

Ватикан Вести

Папата поттикна на меѓународна соработка како би го надминале коронавирусот

После молитвата Царице небесна, папата Фрањо во недела 3 мај 2020 година, потсети на Светскиот ден на звања. Папата посебно се обрати до болните од КОВИД – 19 и оние

Ватикан Вести

Папата: Мора да го разликуваме Божјиот глас од гласот на непријателот

Денес ја славиме Четвртата воскресна недела која е посветена на Исус Добриот Пастир – истакна папата Фрањо пред молитвата Царице небесна во библиотеката на Ватиканската палата.

Ватикан Вести

Папата се молеше за свештениците и лекарите кои го даваат својот живот за верниците

Во недела 3 мај 2020 година, во неделата на Добриот Пастир, на светата Литургија во домот „Света Марта“ папата Фрањо се молеше за свештениците и лекарите кои својот живот го

Ватикан Вести

Бог нека им помогне на оние кои се на власт

На светата Литургија во домот „Света Марта“ во сабота 2 мај 2020 година, папата Фрањо молеше за оние кои се на власт и се одговорни за грижата за народот. Во

Ватикан Вести

Папата: Да се молиме сите да можат да уживаат во достоинството на работата и убавината на одморот

На празникот свети Јосиф работник, папата Фрањо на светата Литургија се молеше за сите работници да имаат достоинствена работа и за да можат да уживаат во убавината на одморот.

Вера Духовност

Слово за живот, април 2020

„Блажени се оние, кои не виделе, а поверувале!” (Иван 20,29)

Ватикан Вести

Телеграма со сочуство за смртта на Големиот мајстор на Малтешкиот ред

Во телеграмата со Суверениот витешки ред Светиот Отец се осврна на љубовта кон оние во најголема потреба и верноста кон евангелието, кое го покажа за време на животот Џакомо Дала

Вести Македонија

Во месец мај најдете време за Светата Бројаница

Драги посетители на порталот Католици.мк и драги слуштели на Радио Марија