Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

 Папата Фрањо на Духовден ќе ја слави Литургијата во капелата на Пресветата Олтарска Тајна

На празникот Духовден во недела, 31 мај во 10.00 часот папата Фрањо ќе служи света Литургија во капелата на Пресветата Олтарска Тајна во базиликата на Свети Петар.

Ватикан Вести

Папата со нетрпение очекува да се направи нешто повеќе за екуменизмот

По дваесет и пет години од објавувањето на енцикликата „Ut unum sint“ папата Фрањо му напиша писмо на кардинал Курт Кох, претседател на Папскиот совет за промовирање единство меѓу христијаните.

Ватикан Вести

Дали молитвата на папата Фрањо придонесе за запирање на коронавирусот?

Последните неколку месеци Италија презема екстремни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

Вести Свет

Повторно света Литургија со народ во базиликата “Светиот Гроб“

По неколку месеци повторно за верниците е отворена базиликата Светиот Гроб во Ерусалим. Фра Франческо Патон кустос во Светата земја во разговор за Радио Ватикан истакнува дека полека се обидуваат

Ватикан Вести

Папата повторно го повикува целиот свет на молитва за жртвите од коронавирусот

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во вторникот на 26 мај 2020 година, објави дека папата Фрањо во сабота во пресрет на Духовден 30 мај во 17.30 часот пред пештерата

Ватикан Вести

Ватиканските музеи наскоро ќе бидат отворени за посетителите

Канцеларијата за печат при Светиот Престол објави на 23 мај дека Ватиканските музеи повторно ќе се отворат за посетители во понеделник на 1 јуни, заинтересираните во јуни повторно ќе можат

Вести Свет

Светите Литургии на Папата од домот Света Марта ги следеа и верниците во Кина

Преку апликацијата Wechat и со помош на симултан превод повеќе илјадници луѓе во кина ги следеа секојдневите свети Литургии на папата Фрањо од домот Света Марта.

Ватикан Вести

Царице небесна: Пораката за спасение подразбира должност за сведочење

Денес во Италија и во некои други земи се слави празникот Вознесение Господово – рече папата Фрањо во недела 24 мај пред молитвата Царице небесна, која ја молеше од библиотеката

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе ја благослови Македонија со моштите на свети Кирил

Во недела 24 мај 2020 година во 10.45 минути, на празникот на Светите браќа Кирил и Методиј во пред Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје, Скопскиот бискуп и Струмичко –

Ватикан Вести

Папата Фрањо на младите спортисти: Спортот треба да биде мост на мирот

Папата Фрањо на 20 мај 2020 година на првата аудиенција после неколку месеци, ги прими младите спортисти, извести Канцеларијата за печат на Светиот Престол.