Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати честитки до новоименуваните архиереи на МПЦ – ОА г. Партениј и г. Григориј

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх. монс. д-р Киро Стојанов по повод именувањето на игуменот на Бигорскиот манастир, г. Партениј за Викарен епископ на Дебарско – кичевската епархија со

Вести Македонија

Честитка на епископот Стојанов до поглаварот на ИВЗ г-дин Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх. монс. д-р Киро Стојанов, во негово лично име и во име на духовенството и верниците на Католичката Црква во Македонија по повод големиот

Ватикан Вести

Папата продолжува со реформите во Управата за добра на Светиот Престол

Папата Фрањо во среда 20 мај направи нов чекор во реорганизација на Управата за добра при Светиот Престол (АПСА), одредувајќи Центарот за обработка на податоци повеќе да не биде во

Ватикан Вести

Објавена книга со мисли на папата Фрањо за живот после пандемијата

Ватиканската издавачка куќа (LEV) ја објави книгата „Живот после пандемијата“ со осум текста од папата Фрањо, односно неговите говори и пораки во периодот од 27 март до 22 април, во

Ватикан Вести

Одбележување на пет годишнината од објавувањето на енцикликата „Лаудато Си“

Папата Фрањо на 17 мај 2020 на молитвата Ангел Господов го најави почетокот на Седимицата на „Лаудато Си, во која ќе се одбележи пет годишнината од излегувањето на неговата енциклика

Ватикан Вести

 Од целиот свет доаѓа благодарност за директниот пренос на утринските Литургии на Папата

Директниот пренос од утринските Литургиски славења на папата Фрањо привлече големо внимание, не само во Италија, туку и во целиот свет.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Молитвата ја отвора вратата на надежта

На третата Генерална аудиенција посветена на молитвата папата Фрањо истакна дека таинството на создаденото во нас треба да поттикне благодарност, едноставно затоа што постоиме. Мажите и жените кои молат веруваат

Ватикан Вести

Базиликата Свети Петар повторно отворена за верниците

По 68 дена, односно по скоро десет недели вратата на базиликата Свети Петар во Ватикан повторно е отворена и првите верници на 18 мај влегоа и учествуваа на светата Литургија

Вести Свет

Михаел Ландау нов претседател на Каритас Европа

На регионалната конференција на Каритас Европа одржана во вторник 19 мај за нов претседател е избран претседателот на Австрискиот и Виенскиот Каритас Михаел Ландау.

Вести Македонија

На социјалните мрежи сестра Климентина моли Света Бројаница со деца и млади

Сестра Климентина Стојанова, од Општеството на Сестрите Евхаристинки, преку социјалните мрежи ги анимира децата и младите да молат Света Бројаница посебно во месец мај, месец посветен на Пресвета Богородица.