Tag "сиромашни"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да им се помогне на сиромашните значи да им се даде достоинство

Папата Фрањо на 5 јануари 2024 година во Ватикан ја прими Задругата Unicoop Фиренца и фондацијата „Il Cuore si scioglie“ (Срцето што се топи), кои се посветени на поддршка на

Ватикан Вести

Папата: Во божиќниот концерт со сиромашните има вистинска христијанска порака

Папата Фрањо се сретна со организаторите на концертот што се одржа во петок 15 декември 2023 година во салата Павле VI. Можноста да се одржи бесплатен концерт за илјадници сиромашни

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со децата во Заводот „Блажен Ладислав Батјани-Стратман“

На вториот ден од своето Апостолско патување во Унгарија, во сабота, 29 април 2023 година, папата Фрањо се сретна со штитениците на заводот „Блажен Ладислав Батијани-Стратман“ во Будимпешта.

Ватикан Вести

Папата Фрањо меѓу сиромашните и бегалците: Црквата треба да зборува со јазикот на милосрдието

Папата во Будимпешта се сретна со последните, ги слушаше нивните сведоштва и ја предупреди Црквата на големата потреба да се нахрани желудникот и срцето на народите. Верата, советуваше, не треба

Ватикан Вести

„Via Lucis“ – патување на млади кои среќаваат сиромашни лица на железничките станици низ Италија

Младите учесници на патувањето „Via Lucis“, кое на 21 август 2022 година започна од Рим и кои учествуваа во молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар, до 3 септември ќе

Ватикан Вести

Папата во Асизи: Не се слушаат потребите на сиромашните

Папата Фрањо во петок 12 ноември 2021 година го посети Асизи, градот на Свети Фрањо, каде по повод централната прослава на Светскиот ден на сиромашните, се сретна со 500 мажи

Ватикан Вести

Објавена е програмата за посетата на папата Фрањо на Асизи

Ватикан ја објави програмата за еднодневната приватна посета на папата Фрањо на Асизи каде на 12 ноември ќе се сретне со сиромашните

Ватикан Вести

Папата ќе се сретне со сиромашни во Асизи на 12 ноември

Тоа ќе биде приватна средба во која папата Фрањо ќе слуша и моли заедно со 500 лица од цела Европа во пресрет на Светскиот ден на сиромашните кој се одбележува

Ватикан Вести

Монс. Галагер: Сиромашните мора да имаат пристап до енергија

Секретарот за односи со државите одржа говор во склоп на Дијалогот на Обединетите нации на високо ниво за енергија, каде повика на разумни цени за енергетските услуги и етичка работна

Ватикан Вести

Папата: Одете на перифериите, полни се со осаменост

Се навршуваат десет години од делувањето на француското здружение „Лазар“ кое се грижи за сиромашните, бездомниците и младите на празлична возраст, примајќи ги во „солидарни“ станови. Таа годишнина ја прославија