Tag "свети Павле"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Свети Петар и Павле – сведоци и примери на верата

Денес ги славиме Апостолските првенци чии два гласа се претвориле во моќен одек за навестувањето

Ватикан Вести

Папата: Верувањето не е идеја, туку средба со Христос која го менува срцето

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 29 март 2023 година, папата Фрањо зборуваше за свети Павле и неговиот занес за евангелието: преобраќањето за христијанинот значи поминување низ истото искуство

Вести Македонија

Пожарот кај Паљурци ја зафати и црковната парцела

Пожарот кој деновиве се прошири кон браната Паљурци, кој во меѓувреме е изгаснат, го зафати и местото каде што во блиска иднина ќе се гради храм посветен на „Свети Апостол

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Леонардо Сандри

На 25 март 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, монс. Киро Стојанов во Рим во просториите на Конгрегацијата за Источни Цркви се сретна со префектот на Конгрегацијата, Неговата

Вера Сведоштва

Дали свети Павле гледал Олимписки игри

Научниците веруваат дека Свети Павле можеби присуствувал на Истмиските игри, атлетско натпреварување кое се одржувало Коринт, кои наликуваат на Олимписките игри.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Црквата останува отворена и покрај прогонствата

Во центар на катехезата на папата Фрањо за време на Генералната аудиенција, во среда 15 јануари 2020 година, беше последниот дел од патувањето на свети Павле, кога пристигнува во Рим.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Пастирите мора да бдеат

Во катехезата папата Фрањо истакна дека Бог се запознава преку објавата и бесплатна љубов, а не преку магија и пророкување на иднината. Магијата не е христијанска, додаде Папата, повикувајќи ги

Ватикан Вести

Папата до христијанските парови: Бидете домашна Црквa

Акила и Прискила еврејски брачен пар кој свети Павле ги сретнал во Коринт се примерот кој папата Фрањо го даде на христијанските парови и воопшто на сите лаици, на Генералната

Ватикан Вести

Папата: Ѓаволот го користи лицемерието

Лицемерите мислат за себе дека се спасени преку сопствените надворешни заслуги.

Ватикан Вести

Папата: Бог е добар и милосрден

Првото читање од денешната Литургија од Делата на светите апостоли зборува за тоа како апостол Павле ги поканил во Ефес свештениците црковни – рече папата Фрањо на светата Литургија која