Tag "света Литургија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Шпанска бискупска конференција: Секое пренесување на света Литургија бара одобрение од бискупот

Во Шпанија, секое пренесување на света Литургија во иднина ќе треба да биде одобрено од надлежниот локален епископ. Ова е предвидено во брошурата на Шпанската бискупска конференција објавена на 5

Ватикан Вести

Папата: Сиромаштвото е соблазна, Бог ќе побара од нас да поднесеме сметка

Во својата проповед на светата Литургија по повод 7. Светски ден на сиромашните, Папата ги охрабри верниците да бидат дар за другите пред рамнодушноста на презафатеното и расеано општество. „Мислиме

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Сонуваме за Црква која им служи на сите

Во недела, 29 октомври 2023 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод завршувањето на првото заседание на 16-тото Редовно Генерално Собрание на Епископската Синода во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата на Литургијата во Унгарија: Христос нè повикува по име и нѐ испраќа

Папата Фрањо ја предводеше неделната света Литургија на историскиот плоштад во Будимпешта Кошут Лајош, во недела 30 април 2023 година, фокусирајќи се во својата проповед на ликот на Добриот Пастир

Ватикан Вести

Папата на Светата Литургија во Јужен Судан: Исус ве познава и ве сака

Со уверување дека Исус лично го познава и сака секој од нас, папата Фрањо ги повика верниците од Јужен Судан да бидат „сол на земјата“ и „светлина на светот“ за

Ватикан Вести

Папата: Во време на насилство, вистински предизвик е да се сака непријателот

На светата Литургија одржана на Националниот стадион на Бахреин во Авали, Папата зборуваше за моќта на Исус; љубовта кон сите, па и кон противниците, го прекинува синџирот на злото и

Вести Македонија

Бискупот Стојанов и надбискупот Галагер служеа света Литургија во Скопската катедрала

Во недела 19 јуни 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во заедништво со Секретарот за односи со државите при Државниот секретаријат на Светиот Престол,

Ватикан Вести

Папата во Ербил: На сите ни треба Божјата моќ и мудрост

Да се ослободиме од искушението за одмазда, преку силата која доаѓа од Исус. Ова го рече папата Фрањо на светата Литургија на стадионот Франко Харири во Ербил во недела 7

Ватикан Вести

Папата во Ирак: Предлогот на Исус е мудар, затоа што љубовта, иако изгледа слаба, победува

Блаженствата во Евангелието, чиј живот е овоплотение на мудроста и сведоштво на Божјата стрплива љубов, беа во центарот на проповедта на Светиот Отец за време на светата Литургија во Багдад,

Ватикан Вести

Папата: Годината ќе биде добра ако се грижиме за своите ближни

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин го предводеше свеченото литургиско славење на празникот Света Богородица Марија во петокот на 1 јануари 2020 гдоина и ја прочита хомилијата која Папата ја приреди