Tag "ракополагање"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Новото човештво се создава со братството, а не со препотенција

Папата Фрањо во сабота 9 септември 2023 година во аудиенција ги прими членовите на здружението „Брачна средба“ и го поттикна нивниот ангажман во промовирањето на врската меѓу две различни и

Вести Македонија

На многаја и благаја лета, владико

На денешен ден пред 36 години во парохиската црква „Свети Прoрок Илија“ во Радово за свештеник е ракоположен Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов од страна на монс. д-р Јоаким Хербут.

Ватикан Вести

Папата до новите свештеници: Бидете милосрдни

Папата Фрањо на 4. Пасхална недела, позната и под името Недела на Добриот Пастир, 22 април 2018 година, во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата ракоположи 16 свештеници во Дака

Папата Фрањо на 1 декември, утрото според локално време за време на светата Литургија

Вера Духовност

Духовниот повик – радикално наследување на Христос

Бог не престанува да повикува работници во жетвата своја, но дали повиканите се подготвени

Вера Духовност

Денес е денот на свештениците

На денешен ден Исус на Последната вечера со учениците ја востановува светата Тајна свештеничко ракополагање.

Свет

Ракоположени три нови свештеници во бегалски камп во Ербил

Две години по протерувањето на илјадници христијански семејства од Каракош, градво долината Ниневија во северен Ирак, тројца млади, од тој град беа ракоположен за свештеници во бегалскиот камп во Ербил

Ватикан

Папа Фрањо ракоположи 11 нови свештеници: „Бидете милосрдни“

Соучесници во Христовата мисија, вршители на Божјите дела, избрани за да бидат слуги на единството по примерот на Христос, Добриот Пастир.

Свет

Ракоположени за ѓакони во бегалски камп

Откако семинаријата во Карадош е затворена поради жестокитe напади на самонаречената Исламска држава во 2014 година, четири богослови

Македонија

Свештеничко ракополагање во Радово

Неговото Високопреосвештенство монс. д-р Киро Стојанов на вториот ден од Божиќ, Собор на Пресвета Богородица, 8 јануари 2015 година,