Archive

Врати се на почетна
Свет

Судбината на киднапираниот индиски свештеник и понатаму непозната

Низ целиот свет бројни написи ја потврдуваат и негираат веста за неодамнешното распнување, на Велики Петок, на индискиот салезијански свештеник Томас Узуналил (56),

Свет

Нунцијот Јурковиќ за првите резултати од средбата во Хавана

Како прв видлив резултат од историската средба меѓу папата Фрањо и московскиот патријарх Кирил I. во Хавана е „нормализирањето на односите“ помеѓу Католичката и Православната Црква.

Ватикан

Папата: За да ти биде простено, треба да простиш

„Единственото нешто што ни треба во животот е да ни биде простено, да бидеме ослободени од злото и неговите смртни последици“. Ова го истакна Папата на Генералната аудиенција, на плоштадот

Ватикан

Папата Фрањо во посета на почесниот папа Бенедикт XVI

Папата Фрањо пред празникот Воскресение Христово го посети својот претходник почесниот папа Бенедикт XVI. Како и обично тој го посети во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан,

Свет

Чудото се повтори: Реликвија од трн од Исусовата круна крвареше на Велики Петок

Трн за кој се верува дека бил дел од Исусовата трнова круна и кој се чува во италијанскиот град Андриј, „крвареше“ на Велики Петок, како и неколку

Свет

Почина Мајка Анџелика, основателка најголемата католичка телевизија

Мајка Анџелика, позната по тоа што ја основа една од најголемите католички телевизии, EWTN (Eternal Word Television Network), почина вчера, на Велигден, по15 години боледување, во својата 92 година од

Ватикан

Папата Фрањо го осуди нападот во Пакистан

Папата Фрањо во својот наговор на 28 март упати апел за заштита на верските малцинства во Пакистан по трагичниот терористички напад и истакна дека хоризонтот на Воскресението

Свет

Патријарх Сако: Исус ни помага да останеме во својата држава

Умрениот и воскреснатиот Христос е знак за надеж, охрабрување да останеме обединети во оваа своја земја, каде што христијаните треба да бидат „пример за светло и надеж“,

Размислување Свет

Велигден, прекрасен почеток! Го славиме радосно овој ден, едни на други си го даваме бакнежот на мирот

Драги пријатели ви посакуваме радосен и благословен Велигден со ова прекрасна катехеза на свети Гргур Назијски