Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо низ 2017 година

Оваа 2017 година за папата Фрањо беше многу интензивна и исполента со многу настани, патувања и средби

Духовност Семејство

Дали Бог е задоволен како ја поминав оваа година

Црквата нѐ потсетува дека сме само ходочасници. Таа само е „присутна во светот, а сепак – патничка“. Оди во пресрет на својот Господ патувајќи „помеѓу прогоноството и Божјата утеха“.

Ватикан Вести

Папата: Теологијата се проучува коленичејќи

Теологијата треба да се занимава со „чудење“, кое произлегува од средбата со Исус, коленичејќи,

Вера Духовност

Радоста на исчекувањето

Божиќниот пост нè потсетува на доаѓањето на Исус Христос во светот, во кој живееме,

Вести Македонија

Струмица: Духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзархат

На 28 декември 2017 година во просториите на Катедралната парохија „Успение на Пресвета Богородица“

Вести Свет

Во 2017 година се убиени 23 мисионери во светот

Според податоците објавени во извештајот кој на крајот од годината го подготви агенцијата Фидес,

Ватикан Вести

Порака на Папата до млади во Базел на средбата од Тезе

Дозволете радоста која се раѓа од пријателството со Исус секогаш да престојува во вас

Ватикан Вести

Папата: Нема Божиќ без Исус

Денес би сакал со вас да размислувам за значењето на раѓањето на Господ Исус кој овие

Вести Свет

Тезе: Европска средба на млади во Базел

Во четврток на 28 декември 2017 година во швајцарскиот град Базел започнува јубилејната 40 средба на младите од христијанските заедници – Тезе, а која ќе заврши на 1 јануари 2018

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со децата од Центарот „Мајка Тереза“

На 26 декември 2017 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Макеоднија, монс. д-р Киро Стојанов