Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Плачот на Младенецот нека ја разбуди нашата рамнодушност

Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод празникот на Рождеството Христово

Ватикан Вести

Папата: Марија совршен соработник во Божјиот план

Ова недела која непосредно му претходи на Божиќ го слушаме Евангелето за Навестувањето – рече папата Фрањо во текот на пладневниот наговор пред молитвата Ангел Господов на 24 декември 2017

Ватикан Вести

Најмалите јасли на светот подарени на Папата

Претседателката на Литванија, Далија Грибаускаите му подари на папата Фрањо единствен божиќен подарок: најмалите јасли на светот направени од литвански научници и студенти.

Вести Македонија

Прославен празникот Рождество Христово во Штип

Во вечерните часови на 24 декември 2017 година, во парохиската Црква „Свето Благовештение“ во Штип, со Божиќната полноќна Миса, верниците од Штип го прославија „Раѓањето на Исус Христос – Божиќ“.

Вести Македонија

Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов по повод ратификацијата на т.н. Истанбулска конвенција упати допис до највисокиот Законодавен дом на Република Македонија

Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов упати допис до највисокиот Законодавен дом на Република Македонија по повод ратификацијата на т.н. Истанбулска конвенција , кој го пренесуваме во целост:

Ватикан Вести

Потпишана конвенција помеѓу Секретаријатот за комуникација и Салезијанците

Потпишана е конвенција помеѓу Салезијанската дружба на свети Иван Боско и Секретаријатот

Ватикан Вести

Порака на Папата по повод 800 години Кустодија во Светата Земја

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на меѓународната конференција која овие денови се одржува во Рим и Асизи по повод 800 годишнина од постоењето на Кустодијата во Светата Земја.

Вести Свет

УНИЦЕФ: Драматична е состојбата со децата во Јужен Судан

Трагедијата која го погоди Јужен Судан, во кој повеќе од пет години трае крвавиот конфликт,