Tag "помош"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Прегрнувањето на крстот не е знак на неуспех, туку допирање на раната на ближниот

Во пораката упатена до организациите за помош на Црквата во Јужна Америка, кои учествуваат на средбата во Богота, Колумбија, папата Фрањо истакнува дека ако ја изгубиме свеста за дарот, стануваме

Ватикан Вести

Кардинал Крајевски во Украина

Папскиот делител на милостина повторно отпатува во Украина во уште една хуманитарна мисија, но и да отвори куќа за грижа на жени и деца. Кардиналот е длабоко потресен од нападот

Ватикан Вести

Папата: Помогнете му на украинскиот народ за време на Божиќ

На крајот од Генералната аудиенција, папата Фрањо ги повика сите верници да ја обноват својата близина со украинските браќа и сестри кои страдаат, да им помогнат со хуманитарна помош и

Ватикан Вести

Помош на Папата за украинските бегалци

Папата Фрањо испрати медицински материјали во Римската базилика Света Софија преку Апостолската милостилница.

Ватикан Вести

Поддршка од Светиот Отец за мигрантите на границата помеѓу Полска и Белорусија

Папата Фрањо одлучи да испрати парични прилози во износ од 100 илјади евра на погоденото население на Филипините после разорниот тајфун Раи, како и за мигрантите на границата помеѓу Полска

Ватикан Вести

Папата упати помош за настраданите во поплави и пожари

Папата Фрањо упати финансиска помош за настраданите во поплавите во Јужен Судан и пожарите во Грција, објави на 4 октомври Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата упати конкретна помош за Либан

Папата Фрањо преку Дикастеријата за промовирање целосен човечки развој испрати итна помош во износ од 250.000 евра за потребите на Црквата во Либан, кој се наоѓа во тешки моменти на

Ватикан Вести

Помош од Папата за погодените подрачја во Албанија

Надбискупот на Тирана, монсињор Френдо во разговор за Радио Ватикан искажа благодарност до папата Фрањо на зборовите за поддршка кои ги упати на албанскиот народ за време на Генералната аудиенција,

Вести Свет

Проектот „Папата за Украина” собра 16 милиони евра

На иницијатива на папата Фрањо, делегација на Светиот Престол, предводена од кардинал Петер Турксон ја посети Украина, за да се согледа состојбата на низата хуманитарни проекти,

Ватикан Вести

Папата: Секој ден се молам светот да ги избрише солзите на сириските и ирачките деца

Постои опасноста за исчезнување на христијаните во тие земји од кои светлината на Евангелието се раширила во светот.