Tag "пожар"

Врати се на почетна
Вести Свет

„Нотр Дам“ повторно се издигнува од пепелта

Шарл де Печпејру за изданието на „L`Osservatore Romano“ од 15 април, за петтата годишнина од разорниот пожар во катедралата Нотр Дам во Париз, разговараше со монс. Оливие Рибадо Думас, ректор

Ватикан Вести

Прва проповед  во Великиот пост на кардинал Канталамеса: Исус истовремено е Словото и Причеста

Во петокот на 23 февруари 2024 година, кардиналот Раниеро Канталамеса, проповедникот на Папскиот дом, ја одржа првата проповед на Римската курија за Великиот пост во салата Павле VI во Ватикан.

Ватикан Вести

Папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до семејствата и жртвите во смртоносниот пожар во Валенсија

Во петокот, на 23 февруари 2024 година, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство во која ги изразува своите молитви за жртвите и за сите погодени од пожарот во двете станбени

Ватикан Вести

Папата ја изрази својата солидарност и болка поради трагичниот пожар во Бенин

Во вторник, 26 септември 2023 година, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство во која ја изразува својата тага за трагичниот настан што се случи во западноафриканската држава Бенин во кој

Uncategorized Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите од пожарот на Хаваите

По повод страшниот пожар на хавајскиот остров Мауи, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до нунцијот во Соединетите Американски Држави, потпишана од државниот секретар кардинал Паролин. Папата ги ветува своите

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати сочувство за пожарот во Коптската црква во Египет

Папата Фрањо изразува сочувство до Коптската православна црква по пожарот во црква во Гиза, Египет, во кој загинаа најмалку 41 лице, меѓу кои еден епископ и неколку деца.

Вести Македонија

Пожарот кај Паљурци ја зафати и црковната парцела

Пожарот кој деновиве се прошири кон браната Паљурци, кој во меѓувреме е изгаснат, го зафати и местото каде што во блиска иднина ќе се гради храм посветен на „Свети Апостол

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство и близина за пожарот кај Матанзас

Светиот Отец будно ја следи веста за трагичниот пожар и експлозија во складиштето за нафта во Матанзас, Куба, во која животот го загуби најмалку едно лице, а повеќе од стотина

Вести Македонија

Бискупот Стојанов изрази сочувство и повика на молитва за жртвите и повредените од пожарот во Тетово

По повод трагичниот пожар во модуларниот КОВИД центар во болницата во Тетово, кој се случи во вечерните часови на 8 септември, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро

Вести Свет

Бискупот Марсијанте: Подметнувањето пожар е грев против Создателот

Италијанскиот бискуп од Цефала, Џузепе Марсијанте, остро го осуди пироманството од кое следуваат разорни пожари што во последните денови уништуваат хектари вегетација на Сицилија.