Tag "пандемија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија за жртвите од пандемијата и за мир во Украина и светот

Скопскиот бискуп и Струмичко- скопски епарх, монс. Киро Стојанов на 8 април 2022 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, во заедништво со свештенството служеше света Литургија за жртвите

Колумни

Војна по пандемијата: Закана за човештвото

Нападот врз Украина започна. Војната во Европа во 21 век изгледаше невозможна. Ризиците од ескалација се незамисливи. Папата Фрањо нѐ повикува да се спротивставиме на моќта на оружјето со „слабоста“

Ватикан Вести

Папата до новите амбасадори: Вакцината треба да се обезбеди за сите; тоа е прашање на праведност

Примајќи ги акредитивните писма на новите амбасадори во Светиот Престол од Молдавија, Киргистан, Намибија, Лесото, Лумсембург, Чад и Гвинеја-Бисао, папата Фрањо се осврна на пандемијата поттикнувајќи ја меѓународната заедница да

Ватикан Вести

Фондот создаден по поттик на Папата помогна на 2.500 луѓе во Рим

Според податоците на фондот „Исус најсветиот работник“, кој им помага на погодените од пандемијата, 2.500 сиромашни и осамени луѓе во Рим добиле помош.

Вести Свет

Образовното поле е потребно да се заштити од последниците на пандемијата

Последиците од социјалната и здравствената криза поврзани со пандемијата имаат влијание на сите подрачја не само на вработувањето. Мора да се фокусираме на негатативните последници на подрачјето на поучувањето и

Вести Свет

Католичките волонтери во Индија ги ризикуват животите за да им помогнат за заболените

„Состојбата е таква што многу пациенти умираат заради недостаток на грижа. Сами не можат да јадат, а нема никој кој би ги хранел. Заради тоа се вклучивме за да им

Вера Сведоштва

Како Падре Пио гледал на шпанскот грип во 1918

Многу светци се соочувале со пандемии во текот на целиот свој живот. Што можеме да научиме од нив?

Ватикан Вести

Папата: Вакцините се клучното средство во борбата против пандемијата

„Сите сме повикани да се бориме против пандемијата, а вакцините се клучното средство во таа борба,“ истакна Папата во пораката објавена на социјалната мрежа Твитер на 7 април.

Вести Македонија

Во Скопската катедрала бискупот Стојанов служеше света Литургија за починатите од КОВИД – 19

На 26 март 2021 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во Катедралната црка „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје служеше света Литургија за починатите од КОВИД-19,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе служи света Литургија за починатите од пандемијата

Согласно иницијативата на Европска Епископска Конференција денес, 26 март 2021 година, со почеток во 18.00 часот Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во