Tag "муслимани"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Христијани и муслимани, да развиеме свет на братство и достоинство

Папата Фрањо во четврток 4 мај 2023 година се сретна во Ватикан со учесниците на колоквиум помеѓу Дикастеријата за меѓурелигиски дијалог и Кралскиот институт за меѓурелигиски студии, со седиште во

Ватикан Вести

Папата ги поздрави учесниците на презентацијата „Fratelli tutti“, преведена од муслимани

Во Москва беше  , кое го објави муслиманската издавачка куќа Медина.

Вести Свет

Руски превод на енцикликата „Fratelli tutti“

На презентацијата на енцикликата, со која започнува нова серија за меѓурелигискиот дијалог, ќе присуствуваат Апостолскиот нунциј, претставници на верски и општествени организации и академската заедница.

Вести Свет

Тезе: Трета средба помеѓу младите христијани и муслимани

Трета година по ред, во духот на меѓурелигискиот дијалог млади христијани и муслимани одржуваат средба од 22 до 25 август во Тезе.

Свет

Алепо: Христијани делат храна на најсиромашните муслимани за Рамазан

Секој ден од почетокот на светиот месец за муслиманите Рамазан, посветен на молитвата и постот, Сиро-православната архипископија во Алепо

Ватикан

Папата Фрањо: Христијаните и муслиманите се браќа

Христијаните и муслиманите треба да останат заедно како браќа, за да се стави крај на секој облик на насилство, кое го валка лицето на Бог.“ Ова беше пораката за мир

Свет

Оџа вози секоја недела баби на света Литургија

Интересна приказна доаѓа од Доња Рама, област во кој војната остави длабоки рани и исто така донесе огромна недоверба меѓу луѓето од различни националности.

Ватикан

Католиците и муслиманите со заедничка грижа за Созданието

„Католиците и муслиманите да работат заедно за заштита на Созданието“: тоа е пораката на кардиналот Петар Турксoн, претседател на Папскиот совет за правда и мир, испратено до исламскиот симпозиум за

Ватикан

Папата до бискупите од Мали: Треба да се зачува дијалогот меѓу религиите

На 7 мај 2015 година бискупите од Мали беа примени од Светиот Отец на аудиенцијата по повод нивната посета ‘Ад Лимина’.