Archive

Врати се на почетна
духовнитекстови Свет

Празник на Пресветата Евхаристија

Празникот на Телото и Крвта Господови е едно надополнување, ако може така да се каже, на Последната Вечера прославена од Исус со неговите апостоли пред да биде мачен.

Ватикан

Папата ја прими делегацијатана Вселенската патријаршија: Божјото милосрдие нѐ обединува

„Чествувајќи го празникот на Апостолите, ние го обновуваме споменот на простувањето и благодатта на светите патрони на Рим, Петар и Павле,

Ватикан

Папата Фрањо и Католикос Карекин II: Нека победи мирот, а не фундаментализмот

Почитувањето на верските разлики е неопходен услов за мирен соживот – напишале во заедничката декларација папата Фрањо и католикос Карекин II,

Ватикан

Завршно интервју со о. Ломбарди за посетата на Папата во Ерменија

На крајот од Апостолското патување на Папата во Ерменија директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол Федерико Ломбарди даде интервју за големиот успех од посетата на Папата во Ерменија.

Ватикан

Папата: Ерменија, крстови и храброст

За ерменскиот народ посакувам праведност и мир, а за Европа по Брегзит повторно да го пронајде новото единство – рече меѓу останатото папата Фрањо во опширниот разговор со новинарите

Македонија

Промовирано второто издание на книгата „Вистинска љубов“ од монс. Антун Циримотиќ

На 28 јуни 2016 година во просториите на културниот дом „Илинден“ во општина Илинден беше промовирано второто издание на книгата од монсињор Антун Циримотиќ „Вистинска љубов“ во издание на Матица

Македонија

Гостивар: Летен Камп во организација на сестрите на Мајка Тереза

На 20 јуни 2016 година во Гостивар се одржа Летен едукативен детски камп во организација на сестрите на Мајка Тереза – Мисионерки на Љубовта.

Македонија

Прв работен состанок на Координативното тело за „Денови на Света Мајка Тереза“

Во понеделник, 27 јуни 2016 година во Бискупската резиденција на Водно во Скопје се одржа првиот работен состанок на Координативното тело за спроведување на Татковинската прослава „Денови на света Мајка

Македонија

Прво Причастие во Радово

Во недела 26 јуни 2016 година на Архиерејската света Литургија која ја предводеше Неговото Високо Преосвештенство д-р Киро Стојанов во сослужение со домашниот парох отец Зоран И. Стојанов,

Македонија

Прва Причест во парохијата „Свети Иван Крстител“ – Струмица

На светата Литургија на празникот на Сите светии, во недела 26 јуни 2016 година во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица две деца од парохијата примија Прва Света Причест.