Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Ерменците

Патер Федерико Ломбарди се осврна на вториот ден од посетата на папата Фрањо на Ерменија кој го започна со трогателната посета на Меморијалниот центар на жртвите во геноцидот.

Македонија

Средба на младите во пресрет на Светскиот ден на Младите во Краков

Во парохиската сала на црквата „Свети Иван Крстител“ во Струмица, на 25 јуни со се одржа еднодневна средба за Светскиот ден на Младите во Краков, која беше од духовно-информативен карактер.

Ватикан

Папата на Литургијата во Ѓумри: Вера, сеќавање, љубов

Потребни ни се христијани кои нема да се препуштат на поразот и малодушноста, туку ќе бидат на располагање и отворени, подготвени да служат;

Ватикан

Папата во ерменскиот меморијален центар: Злото нека се победи со добро

Никогаш повеќе да нема трагедија како оваа, човештвото да не заборави и да знае со доброто да го победи злото; нека Бог на саканиот ерменски народ и на целиот свет

Ватикан

Папата Фрањо: Со Ерменскиот геноцид започнаа катастрофите на 20-от век

Од животна важност е, сите кои ја исповедаат својата вера во Бога, да ги обединат своите сили со цел да го изолираат секого кој инструментализира и манипулира си светото име

Uncategorized

Првиот говор на Папата во Ерменија

Папата по слетувањето на аеродромот и по протоколарниот пречек во Ерменската апостолска катедрала во Ечмијаздин го одржа својот прв говор.

Ватикан

На патот за Ерменија Папата одговараше на новинарски прашања

Папата Фрањо за време на летот кон Ерменија се обрати на новинарите кои го придружуваат на ова апостолска посета, ги поздрави и им одговори на прашањата поврзани со мировниот процес

Свет

Сеправославен Собор на Крит: Мисијата на Православната Црква во современиот свет

Светиот и Великиот собор на Православната Црква ја започна својата работа со разгледувањето на документот под наслов „Мисијата на Православната Црква во современиот свет“.

Ватикан

Папата до народот на Ерменија упати видео порака

Два дена пред својата апостолска посета на Ерменија – првата христијанска земја папата Фрањо до ерменскиот нарот упати пригодна видео порака.

Ватикан

Отец Ломбарди го претстави патувањето на Папата во Ерменија

Сè поблиску е почетокот на 14. апостолско патување на папа Фрањо. Светиот Отец од 24 до 26 јуни ќе биде во Ерменија, што ќе биде прв дел од големото патување