Tag "молитва"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Постојаната мисија на Светиот Престол при ОН во Женева со молитвена средба го одбележа Светскиот ден на мирот

Постојаната мисија на Светиот Престол при Обединетите нации и меѓународните организации во Женева ги собра членовите на меѓународната заедница и претставници на различни религии за да размислуваат за скапоцениот дар

Ватикан Вести

Папата: Војните и кризите создаваат тешка клима, затоа упорно да молиме

Ви пренесуваме превод од предговорот на папата Фрањо од книгата „Молете се денес. Предизвик кој мора да се надмине“ од кардиналот Анџело Комастри, во издание на ватиканската издавачка куќа. Тоа

Вера Сведоштва

Богојавление – Водици

Денес на Литургијата го славиме ова Христово таинство кое го просветлува исто така и нашето крштевање, како она на Исус „со вода и Дух Свети“.

Ватикан Вести

Папата: Бидете Божји експерти за молитва и милосрдие

Во својот говор пред монасите и монахињите на Конгрегацијата на Срцето Исусово и Ќерките на божествената ревност, папата Фрањо ја истакна важноста на дијалогот со Бога, кој треба да биде

Ватикан Вести

Папата: Во светот има многу војни, но да не се измориме да молиме

По молитвата Ангел Господов, во првото пладневно обраќање во јули, Папата се осврна на бројните конфликти кои пролеваат крв на нашата планета. Тој конкретно ја спомена Украина, и посочи дека

Ватикан Вести

Папата потсети на молитвата за Епископската синода

На крајот од молитвата Царице небесна во недела 28 мај 2023 година папата Фрањо потести на молитвата за подршка на подготовките за Синодата, која ќе се одржи ширум светот на

Вера Духовност

Велики Четврток: Бдејте и молете се да не паднете во искушение

Од маслиновата градина Исус нѐ посматра. Ги посматра душите и срцата во светлото на божествената мудрост.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Молитвата е лек за верата, освежување на душата

Во своето пладневно обраќање пред молитвата Ангел Господов во недела 16 октомври 2022 година, Папата им препорача на верниците постојана молитва за да не залади љубовта кон Бога. Неопходно е

Вера Духовност

Молитвата за покојните е дело на милосрдие

Молитвата за покојните е последното и најголемо духовно дело на милосрдие. Со неговата милост и неговата помош, душите доаѓаат до славата што Бог им ја подготвил од почетокот на светот

Ватикан Вести

Молитва на Папата за Украина: Прости ни, Господи

Светиот Отец упати посебна молитва барајќи од Господ да ни прости за војната, особено за војната во Украина.