Tag "молитва"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардиналите Кох и Ајусо Гишо се придружуваат на повикот на Папата на молитвата за мир

Кардиналите Кох и Ајусо го коментираа значењето на 2 март, Пепелница, кој Папата го прогласи за ден на пост и молитви за мир. Двајцата кардинали потсетија на важноста на молитвата

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повика на пост и молитва за мир во Украина

По повод актуелните случувања во Украина, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх го повика свештенството, монаштвото и верниот народ на молитва, пост и солидарност.

Ватикан Вести

Папата повика на молитва и пост за Украина

Царицата на мирот нека го спаси светот од лудилото на војната – повика Папата на крајот од Генералната аудиенција во среда 23 февруари 2022 година и ги поттикна, особено верниците,

Ватикан Вести

Папата повика на продолжување на молитвите за мир во Украина

По катехезата на Генералната аудиенција во среда 9 февруари 2022 година, папата Фрањо им се заблагодари на сите кои се приклучија на молитвата за мир во Украина на 26 јануари

Вести Македонија

Октомвриската побожност заврши со „Молитвен маратон – 24 часа молитва света Бројаница“

Радио Марија на 31 октомври 2021 година организираше „Молитвен маратон – 24 часа молитва света Бројаница“ со кој заврши Октомвриската побожност.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Од Исус мора да бараме сѐ

Истакнувајќи ја храбрата, упорна и конкретна вера на слепиот Вартимеј со кој Исус се среќава во Евангелеито за неделната Литургија за 24 октомври, папата Фрањо во наговорот пред молитвата Ангел

Ватикан Вести

Папата: Најдобрата молитва е отвореноста кон Божјата волја

Во пресрет на празникот Успението на Пресвета Богородица, папата Фрањо ги покани верниците во молитвеното училиште на Пресвета Богородица.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Бог ја слуша секоја молитва

На Генералната аудиенција во среда 26 мај 2021 година, папата Фрањо зборуваше за „радикалниот приговор“ на оној кој моли, а навидум неговите молитви не се услишани и потсети дека во

Ватикан Вести

Папата ја повика целата Црква да моли за мир во Светата Земја

Папата Фрањо ги повика црквите ширум светот да се придружат на духовденското бдение што ќе се одржи во црквата Свети Стефан во Ерусалим по поттик на католичките бискупите.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Расеаност, сувост и мрзеливост

За време на Генералната аудиеннција на 19 мај 2021 година, која се се одржа во дворот Свети Дамас, папата Фрањо ги поттикна верниците да ја упатат молитвата „зошто“ до небесниот