Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да ја вратиме насмевката на децата кои страдаат од војни

Охрабрете ги да бидат извор на надеж во свет обезличен од војна, рамнодушност и отфрлање на слабите. Папата ја упати оваа порака до учесниците на Генералното собрание на Браќа на христијанското образование од Плоермел, кои ги прими во аудеинција на 22 април 2024 година: бидете семејство, избегнувајте озборувања

Вести Свет

Надбискупот Кача: Да се препознае улогата на домородните млади

Презентација на постојаниот набљудувач на Светиот Престол во Обединетите нации на 23-та сесија на Постојаниот форум на Обединетите нации за домородни прашања

Ватикан Вести

Папата до младите: Не обесхрабрувајте се поради војните и страдањата

Папата Фрањо упати порака до младите од целиот свет по повод пет години од објавувањето на постсинодалниот поттик „Christus vivit“: Христос живее и ве сака бескрајно, падовите и грешките не се важни. Сведочете го тоа на вашите врсници. Папата, исто така, ги охрабри да дадат „креативен“ придонес во Синодата за Синодалност, со цел да истражат нови патишта.

Ватикан Вести

Папата до младите од Тезе: „Охрабрете се да градете поинаков свет“

Во пораката упатена по повод 46. Европска средба на Тезе, папата Фрањо ги поттикна младите да прифатат слушање и да искажат добредојде на оние што се на маргините на општеството.

Ватикан Вести

Крводарителството помага да се спасат многу животи

Папата Фрањо ги повика верниците на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот Свети Петар искажа благодарност до сите кои даруваат крв, нагласувајќи дека тоа е дело со кое се спасуваат многу човечки животи. Младите ги повика да го сфатат значењето на искушенијата

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете надеж за многу врсници погодени од војни, насилство, депресија

Во писмото во пресрет на 38-от бискупски Светски ден на младите, папата Фрањо ја опиша младоста како време на надеж и соништа и коментираше дека овој оптимизам може да се одржи во светот кој е сè повеќе погоден од кризи и војни.

Ватикан Вести

Папата повикува на борба против зависностите кај младите

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 60. Меѓународен конгрес на форензичари токсиколози кој се одржува од 27 до 31 август 2023 година во Рим.

Вести Свет

Во Меѓугорје заврши 34. Младифест

Со света Литургија во недела на 30 јули 2023 година рано изутрина заврши 34. Младифест која ја служеше меѓугорскиот парох фра Ѕвонимир Павичиќ на ридот Крижевац во Меѓугорје.

Ватикан Вести

Светски ден на млади: Млади ходочасници од САД се подготвуваат за Лисабон

Соединетите Американски Држави се една од петте најголеми делегации што ќе учествуваат на настанот што ќе започне на 1 август под мотото „А Марија, како стана во тие дни, отиде набргу во ридскиот крај, во градот Јудин“ (Лука 1,39), потсетувајќи се на евангелскиот извештај од Лука за посетата на Марија кај нејзината роднина Елисавета. Папата Фрањо ќе им се придружи на младите ходочасници од 3 до 6 август за време на неговото Апостолско патување во Лисабон.

Ватикан Вести

Во новиот поткаст папата Фрањо ги слуша и одговара на младите

Во второто издание на емисијата „Popecast“ во продукција на Радио Ватикан – Ватикан њуз, во пресрет на Светскиот ден на младите што ќе се одржи во Лисабон, папата Фрањо ги слушна грижите на младите кои ги споделуваат нивните лични приказни, надежи и предизвици и им понуди утеха и охрабрување.