Tag "Либан"

Врати се на почетна
Вести Свет

Апел за Либан

Каритас во регионот на Блискиот Исток и Африка на 17 август упати итен апел за помош на Либан истакнувајќи дека хуманитарната ситуација се влошува до невидени размери.

Ватикан Вести

Една година по експлозијата во Бејрут: Либан има потреба од конкретна помош

На крајот од Генералната аудиенција во среда 4 август 2021 една година по експлозијата во пристаништето во Бејрут, Папата ја повика меѓународната заедница да му помогне на Либан со конкретни

Ватикан Вести

Папата Фрањо и поглаварите на либанските христијански заедници молеа за мир во Либан

Ден на молитва и размислување за Либан се одржа во Ватикан на 1 јули 2021 година во присуство на папата Фрањо и поглаварите на либанските христијански заедници. Собрани во базиликата

Ватикан Вести

Папата најави средба со претставници на христијанските заедници од Либан

Помирна иднина за Либан, земјата на кедрите, каде состојбата е сè позагрижувачка, побара Папата во пладневното обраќање после молитвата Ангел Господов на 30 мај 2021 година, при што го објави

Ватикан Вести

Папата сака да го посети Либан

Папата Фрањо во четврток 22 април 2021 година го прими мандаторот на либанската влада Сабад Харири и ги повика либанските политичари за решавање на кризата во земјата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати писмо до либанскиот народ: Не губете надеж во мирот

Папата Фрањо по повод празникот Божиќ испрати писмо до антиохиско маронитскиот патријарх Бехари Бутрос Раи во кое на Либан му изрази близина и охрабрување. Погледнете ја величественоста на вашите кедри,

Ватикан Вести

Папата се сретна со кардинал Раи

Светиот Отец во сабота 28 ноември 2020 година го прими во аудиенција маронитскиот католички кардинал патријархот Бехар Бутрос Раи.

Вести Свет

Послание на Суверениот малтешки ред во Бејрут

Претседателот на Суверениот малтешки ред во Либанон Марван Сехнаоу во отворено писмо предупредува дека неговите граѓани се „болни, гладни и очајни“.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Бог има замисла за мир во Либан

Како што најави папата Фрањо за време на Генералната аудиенција, во петок 4 септември во Бејрут по повод „Денот на молитва и пост за Либан“ го предводеше кардинал Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Папата најави ден на молитва и пост за Либан

На крајот од Генералната аудиенција во среда 2 септември 2020 година одржана во дворот Свети Дамас во Ватикан, папата Фрањо најави дека на 4 септември ќе се одржи ден на