Tag "катедрала"

Врати се на почетна
Вести Свет

Руан: Се запали кулата на познатата француска катедрала

Кулата на готската катедрала во францускиот град Руан во Нормандија се запали во четвртокот (11 јули) за време на реновирањето, а сцените првично потсетуваа на разорниот пожар во катедралата „Нотр

Вести Македонија

Деканска посета во Катедралната црква “Успение на Пресвета Богородица”

Во недела 20 март 2022 година, во склоп на Синодалниот од и деканската посета, во Катедралата се служеше во 09.30 часот Света Литургија која ја предводеше протојереј ставрофор отец д-р

Вести Свет

Пожар во катедралата во Нант

Пожарникарите се борат со пожарот кој избувна во сабота 18 јули 2020 година во раните утрински часови во катедралата во францускиот град Нант, објавија локалните служби на Твитер.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Скопската бискупија и Катедрала

На 28 јуни 2019, на празникот „Пресвето Срце Исусово“ заштитник на Скопската бискупија и Kатедралната парохија во Скопје свечената евхаристиска прослава ја предводеше Скопскиот бискуп епарх Струмичко – скопски,  монс.

Вести Македонија

На празникот Воскресение Христово епископот Стојанов служеше Литургија во Струмица

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица

Uncategorized

Скопската катедрала доби нов табернакул

Во недела 10 март 2019 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов по завршувањето на светата Миса го благослови

Вести Македонија

Кардинал Пулиќ ја предводеше благодарствената света Миса во Скопската катедрала

Надбискупот митрополит врхобосански кардиналот Винко Пулиќ, голем канцелар на Католичкиот богословоскиот факултет на Универзитетот во Сараево, во неделата на 11 ноември 2018 година

Вести Македонија

Со концерт на оргули заврши Студискиот ден

Концерт на оргули во Катедралата „Пресвето Сре Исусово“ во Скопје насловен „Оргулски медитации“ во вечерните часови во сабота 10 ноември 2018 година одржа маестро о. Марко Станушиќ,

Вести Македонија

Прва Причест во Катедралната парохија во Струмица

Во нед ела 3 јуни2018 година, во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица шеснаесет деца кои преку следење на веронаучни часови осознаа за важноста на Светата Исповед и