Tag "Каритас"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Директорот на Македонски Каритас му честита на новоизбраниот претседател на Каритас Интернационалис

Надбискупот на Токио, Тарцисио Исао Кикучи на 22. Генерално собрание на Каритас Интернационалис е избран за во сабота навечер за 13. претседател на Каритас Интернационалис, добивајќи четиригодишен мандат да раководи

Вести Македонија

Директорот на Македонски Каритас учествува на Генералното собрание на Каритас Интернационалис

Директорот на Македонски Каритас протојереј ставрофор о. Зоран И. Стојанов учествува на 22. Генерално собрание на Каритас Интернационалис, кое се одржува во Рим од 11 до 16 мај, на тема

Ватикан Вести

Папата се сретна со претставници на Шпанскиот Каритас

Милосрдие и Љубов – напишани со големи букви, се најсуштинските особини на човекот, создадени според Божјиот образ, а со самото тоа и јазикот кој најмногу нè обединува. Божествениот начин на

Вести Свет

По нападот врз Каритас во Мариупол: Време е да се стави крај на ова насилство

Претседателот на Каритас Интернационалис изрази болка и тага поради смртта на двајца вработени во Каритас Украина и пет члена на нивните семејства и повторно упати силен апел да се стави

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Рим учествува на семинар за Каритас

Скопскиот бисскуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Претседател на Македонски Каритас, во придружба на координаторот Спасе Спасов, на 24 и 25 март 2022 година учествува

Вести Свет

Италија: Парите од „Фонтана ди Треви и понатаму за Каритас

За многу посетители на Рим обичај е да фрлат паричка преку рамото во „Фонтана ди треви.“ Тоа се прави за да се „загарантира враќањето во Вечниот град.“ Исто така традиција

Вести Македонија

Се одржа божиќниот базар на Каритас

Во недела 12 декември 2021 година, во дворот на катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, во организација на Македонски Каритас и скопската парохија Пресвето Срце Исусово се одржа традиционалниот

Вести Свет

Италијанските епископи подарија милион евра на жртвите од земјотресот во Хаити

По вонредното заседавање, Италијанската бискупска конференција даруваше преку Италјанскиот Каритас милион евра помош на жртвите од земјотресот во Хаити.

Вести Свет

Молитви и солидарност за Хаити по катастрофалниот земјотресот

Црквите, граѓанските власти и хуманитарните организации се здружуваат во спасувачките напори и пружат помош на жртвите на разорниот земјотрес со магнитуда од 7,2 кој на 14 август го погоди Хаити,

Вести Свет

Апел за Либан

Каритас во регионот на Блискиот Исток и Африка на 17 август упати итен апел за помош на Либан истакнувајќи дека хуманитарната ситуација се влошува до невидени размери.