Tag "Каритас"

Врати се на почетна
Вести Свет

Помош од Меѓународниот Каритас за жртвите од поплавите

Меѓународниот Каритас обезбеди 1,5 милиони евра помош за жртвите од поплавите во германските сојузни покраини Рајнланд – Фалц и Северна Рајна-Вестфалија.. Претседателот на Германскиот Каритас Петер Неер во понедленик 19

Ватикан Вести

Папата до Каритас: „Лудоста на љубовта“ во помагањето на другите

На 29 ноември 2019 година, папата Фрањо ја посети Тврдината на милосрдие „Света Хијанцита“, институција на Каритас сместена на периферијата на Рим која оваа година слави 40 години постоење

Ватикан Вести

Папата: Во секој мигрант е Христос

Мигрантите се центарот на Црквата, а децата се нашата надеж. Рече Папата на средбата во склоп на апостолската посета на Мароко со група мигрантите на кои им помага бискупискиот Каритас

Вести Македонија

Каритас: Дејствување во вонредни ситуации

Во просториите на Каритас на  надбискупијата Бар од  6-7 септември 2018 година се одржа состанок на претставниците на Каритас организациите од југоисточна Европа,

Ватикан Вести

Порака од Папата за кампањата „Сподели патување“

Сакам да ве охрабрам во Каритас, заедницата на верниците со нејзините пастири и сите луѓе со добра волја да создавате секогаш нови простори за солидарност,

Вести Свет

Не за купување во недела

Каритас на бискупијата Крк и оваа година даде свој предлог за дела на покора во Великиот пост, односно ја започна духовната акција: „Не за купување во недела“.

Вести Свет

Видео: Сподели патување

Филипинскиот кардинал Луис Антонио Тагле, претседател на Каритас Интернационалис,

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја отвори кампањата на Каритас „Сподели патување“

Папата Фрањо за време на Генералната аудиенција во среда 27 септември 2017 година ја отвори глобалната

Вести Македонија

Епископот Стојанов го посети Каритас Босна и Херцеговина

Со директорот монс. Томо Кнежевиќ на средбата присуствуваа и вработените во Каритас БиХ.

Вести Свет

Апсолутното сиромаштво се почесто меѓу младите

По повод Меѓународниот ден на борба против сиромаштвото, Италијанскиот Каритас објави извештај насловен Поврзани контејнери.