Tag "кардинал Крајевски"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Крајевски во Украина

Папскиот делител на милостина повторно отпатува во Украина во уште една хуманитарна мисија, но и да отвори куќа за грижа на жени и деца. Кардиналот е длабоко потресен од нападот

Ватикан Вести

Папата Фрањо уште еднаш поттикна на молитва за Украина

На Генералната ауидиенција, по катехезата, Папата повторно ги насочи мислите кон напатената Украина, истакнувајќи дека утрово го слушнал драматичниот извештај на Папскиот милостинар.

Ватикан Вести

Кардиналот Крајевски ќе ја посети Украина по четврти пат од почетокот на војната

Кардиналот Конрад Крајевски ќе отпатува во Одеса, Житомир, Харков и други места во источна Украина, соопшти Дикастеријата за служење на милосрдието.

Ватикан Вести

Кардинал Крајевски: Со молитва можеме да ја запреме војната

Кардинал Конрад Крајевски ја предводеше меѓурелигиската молитва за мир во катедралата во Лавов во четврток 10 март 2022 година. Меѓу учесниците имаше претставници на различни цркви и верски заедници во

Ватикан Вести

Средба на кардиналот Крајевски, архиепископот Шевчук и митрополитот Мокрзицки

На 8 март, кардиналот Конрад Крајевски, Апостолски милостилничар и пратеник на папата Фрањо во Украина, се сретна со поглаварот на Украинската источно католичка Црква, врховниот архиепископ Киевско – халички Свјатослав

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Забележете ги потребите на луѓето

Примајќи ги во недела 19 декември 2021 година во салата Павле VI. вработените и соработниците на педијатриската амбуланта Света Марта, која слави 100 години од основањето, Папата се препушти на

Ватикан Вести

Ватиканските службеници даруваа од своите плати за погодените од пандемијата

Апостолскиот управител на милостината, кардинал Конрад Крајевски за CNA информира за одѕивот на неговиот повик до ватиканските службеници со парични прилози да искажат солидарност со жртвите од пандемијата со коронавирусот,

Ватикан Вести

Кардинал Крајевски на отворање на преноќиште за сиромашни во Калабрија

Папскиот делител на милостина, кардинал Конрад Крајевски, однесе помош од папата Фрањо во парохијата „Свети апостол Павле“ во место Праја а Маре во Калабрија и присуствува на отворањето на дом

Ватикан Вести

Евангелската смисла на „Папските денови на милосрдие“

„Папскиот ден на милосрдна љубов“ го промовира Италијанската епископска конференција во соработка со фондот „Петрова пара“, а се слави на најблиската недела од 29 јуни

Ватикан Вести

Кардинал Крајевски: Ако е потребно ќе платам и казна

Станува збор за скоро петстотини лица препуштени самите на себе