Tag "Италија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на прекин на огнот во Газа: Се убива иднината на децата

По молитвата Ангел Господов, Папата упати апел за мир поради сериозната ситуација во Израел и Палестина. Нека се направи сѐ за да се избегне ширење на конфликтот, беше неговото барање,

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од несреќата на туристичкиот автобус во Италија

Папата Фрањо изрази сочувство за 21 жртва и нивните семејства, кои загинаа во близина на италијанскиот град Венеција кога нивниот автобус се урна низ заштитна ограда.

Ватикан Вести

Папата на италијанскиот претседател му ја додели меѓународната награда Павле VI.

Во понеделник, 29 мај 2023 година, папата Фрањо ја додели меѓународната награда Павле VI. на претседателот на Република Италија, Серџо Матарела.

Ватикан Вести

Билатерална средба меѓу Светиот Престол и Италијанската Република

На состанокот на делегациите предводени од државниот секретар на папата кардинал Пиетро Паролин и италијанскиот премиер Џорџија Мелони беше истакната потребата од идни разговори за напредокот на работата, со цел

Ватикан Вести

Папата: Заедништвото се создава со заедничко одење

Различните реалности и разноликоста во заедништвото се богатство на Црквата; средство за навестување на Евангелието помоќно од зборови. Ова папата Фрањо го истакна пред ходочасниците од Ро, кои ги прими

Вести Македонија

Заврши Европската конференција на Радио Марија

Од 1 до 2 март 2023 година директорот на Радио Марија Македонија, о. Гоце Костов учествуваше на Континенталната средба на директорите на Радио Марија од Европа, која се одржа во

Ватикан Вести

Папата во аудиенција ја прими претседателката на италијанската влада

Во вторник, 10 јануари 2023 година, Светиот отец Фрањо ja прими во аудиенција премиерката на Италија, Џорџија Мелони, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата до италијанските ходочасници: Градете куќа врз карпата на молитвата и братската заедница

Папата Фрањо во сабота 17 септември 2022 година се сретна со скоро 1.500 луѓе од две италијански бискупии и ги покани да бидат „живи камења“ за градење на заедницата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими италијанскиот претседател Матарела

По разговорите со Светиот Отец, италијанскиот претседател се сретна со државниот секретар кардинал Пјетро Паролин и надбискупот Пол Ричард Галагер, државен секретар за односи со државите

Вести Свет

Италијанските епископи подарија милион евра на жртвите од земјотресот во Хаити

По вонредното заседавање, Италијанската бискупска конференција даруваше преку Италјанскиот Каритас милион евра помош на жртвите од земјотресот во Хаити.