Tag "Ирак"

Врати се на почетна
Вести Свет

Нов епископ во Долината Ниневеја

На Синодата на Халдејската католичка Црква во Багдад за нов епископ во Алкош е избран Табет Хабиб Јусиф Ал Меко (45). Папата Фрањо го потврди изборот.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до ирачкиот премиер: Заштитете го присуството на христијаните

Во фокусот на средбата на папата Фрањо со ирачкиот премиер Ал-Кадими беше историското патување на Папата во таа земја, во март годинава. За обнова е потребно дијалог и доверба

Ватикан Вести

Момент на братство – сеќавање на посетата на папата Фрањо на Ирак

Три месеци по патувањето на Папата во таа блискоисточна земја, политичарите и верските водачи се осврнаа на вебинар за значањето на плодовите од таа посета и проектите на соработка помеѓу

Ватикан Вести

Кардинал Сако му се заблагодари на Папата за посетата на Ирак

Калдејскиот патријарх кардиналот Луис Рафаел I. Сако во писмо до папата Фрањо во име на сите ирачки католички епископи се заблагодари за посетата на Ирак.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Братството е предизвик за Ирак и за целиот свет

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда, 10 март, папата Фрањо направи опширен преглед на неговата Апостолска посета на Ирак. „Војната е секогаш чудовиште кое, како што се менуваат епохи,

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Папата сака да го спаси христијанството на Блискиот Исток

Обидот да се запре егзодусот на христијаните од Блискиот Исток беше една од причините зошто папата Фрањо одлучи да отпатува за Ирак. Ова го истакна надбискупот Пол Галагер, секретар за

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на Дева Марија при враќањето од Ирак

Папата Фрањо веднаш по враќањето од Ирак кратко ја посети базиликата Света Марија Велика и се заблагодари на Пресвета Богородица за нејзината заштита за време на неговата четиридневна посета на

Ватикан Вести

Прес конференција во авионот: Папата ќе патува во Унгарија, а сака да го посети и Либан

На вообичаената прес конференција во авионот на враќање од Багдад во понеделник, 8 март, папата Фрањо зборуваше за одредени моменти од неговиот престој во Ирак

Ватикан Вести

Папата во Ирак се сретна со таткото на малиот Алан Курди

„Папата – објасни Бруни, се задржа со него во долг разговор и со помош на преведувачот слушаше за болката на таткото кој страда заради загубата на семејството и го изрази

Ватикан Вести

Папата Фрањо полета од Багдад за Рим

На церемонијата на збогувањето присуствуваше претседателот на Ирак